Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 29 marca 2017

Perdition's Mouth: Abyssal Rift. Recenzja gry od wydawnictwa Dragon Dawn Productions

Tytuł: Perdition's Mouth: Abyssal Rift
Wydawca: Dragon Dawn Productions
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 1-6
Czas gry: 120+ minut
Język: angielski (bardzo zależna językowo)

Gra typu euro i dungeon crawl. Dwa terminy ze świata gier planszowych, które raczej nie chodzą w parze. Fińskie wydawnictwo Dragon Dawn Productions postawiło sobie za zadanie ich połączenia i stworzyło grę Perdition’s Mouth: Abyssal Rift. Czy rzeczywiście tytuł ten można nazwać euro-dungeon crawlerem? Zapraszam do zapoznania się z poniższym tekstem, w którym między innymi opiszę kilka nietypowych mechanizmów, które można znaleźć w tej grze.

piątek, 24 marca 2017

Podwójne TOP 40 gier po czwartym roku przygody z planszówkami: część 4

Nadszedł czas, abyście poznali naszym zdaniem najlepsze 10 gier, które cenimy i z miłą chęcią do nich powracamy. Zapraszam na prezentację miejsc od 10 do 1.

wtorek, 21 marca 2017

Labyrinth: Paths of Destiny. Recenzja gry od wydawnictwa Let's Play

Tytuł: Labyrinth: Paths of Destiny (III edycja)
Wydawca: Let’s Play
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 3-6 + wariant dwuosobowy
Czas gry: 40 minut
Język: polski, angielski, niemiecki, hiszpański

Labyrinth: Paths of Destiny to jeden z tych tytułów, o którym dość często słyszeliśmy, ale nigdy nie mieliśmy okazji zagrać. We wrześniu 2016 roku wydawnictwo Let’s Play przeprowadziło zakończoną sukcesem kampanię na wspieram.to, która ufundowała trzecią edycję gry.

piątek, 10 marca 2017

Comancheria: The Rise and Fall of the Comanche Empire. Recenzja gry

Tytuł: Comancheria: The Rise and Fall of the Comanche Empire
Wydawca: GMT Games
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 1
Czas rozgrywki: 120 - ?
Język: angielski

Zmiany zawodowe, które nastąpiły zarówno w moim, jak i Sylwii życiu, spowodowały, że coraz częściej z zainteresowaniem przyglądam się grom jednoosobowym lub takim, które posiadają tak zwany wariant solo. To tylko jeden z powodów mojego zwrócenia uwagi na grę Comancheria: The Rise and Fall of the Comanche Empire. Zaintrygowała mnie również tematyka tej gry, o czym trochę szerzej wypowiem się za moment.
Autorem Comancherii jest Joel Toppen, który stworzył grę Navajo Wars. Nie miałem okazji grać w ten drugi tytuł, ale podobno Comancheria czerpie z niego wiele rzeczy, jeśli chodzi o mechanizmy gry. Nie wykluczam, że w przyszłości chciałbym również zagrać w Navajo Wars.
W omawianej dziś przeze mnie grze stajemy na czele plemienia Komanczów i staramy się przetrwać w latach 1700-1875. Będziemy musieli stawić czoła wrogim plemionom, ale przede wszystkim kolonizacji prowadzonej początkowo przez Hiszpanię. Wraz z upływem lat na drodze staną nam wrogowie w postaci Meksyku, Teksasu oraz w ostateczności Stanów Zjednoczonych. W grze nazwani są oni Siłami Kolonialnymi.
Termin „Komanczeria” oznacza po prostu „ziemię Komanczów”. Tereny te znajdowały się w częściach dzisiejszych stanów: Teksas, Nowy Meksyk, Oklahoma, Kansas i Missisipi. Pekka Hämäläinen, historyk zajmujący się m.in. Komanczami, twierdzi, iż skoro plemię to tak dzielnie walczyło z inwazją kolonistów i dzięki umacnianiu swojej pozycji gwarantowało sobie bezpieczeństwo, to powinno być nazywane Imperium Komanczów. Jakkolwiek nie nazywać tego terytorium lub tworu politycznego, istotne jest to, że główną przyczyną upadku tego plemienia były epidemie ospy i cholery, które od 1840 do 1870 roku zredukowały populację tych Indian z dwudziestu do kilku tysięcy.

wtorek, 7 marca 2017

Yedo. Recenzja gry

Tytuł: Yedo
Wydawca: Pandasaurus Games
Rok wydania: 2012
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 120-180 minut
Język: angielski

Yedo to gra strategiczno-taktyczna dla dwóch do pięciu graczy. Wcielamy się w niej w rolę przywódcy klanu w Edo w czasach wczesnych rządów szogunatu Tokugawy. Naszym zadaniem jest zdobywanie punktów prestiżu poprzez wypełniane misji o różnym stopniu trudności. To jak skomplikowana ma ona być, zależy od nas samych. Oczywiście im więcej chcemy zdobyć, tym będzie ona wymagała od naszych uczniów większego zaangażowania. 
Yedo jest pozycją, na którą czekaliśmy ponad rok, ze względu na brak dostępności w Polsce oraz problemy z pierwszym wydaniem. Była na naszym radarze od prawie początku naszej przygody z planszówkami. Ci, którzy śledzą nasza stronę na bieżąco wiedzą, co o niej sądzimy. Pozostaje mi więc tylko zaprezentować Wam zasady. Na końcu krótko podsumuję tę pozycję.

sobota, 4 marca 2017

Big Fat Burger i nowa edycja gry Kryptos. Zapowiedzi od wydawnictwa Trefl

Batalia w BIG FAT BURGER

Do wiosennych premier Fabryki Kart Trefl-Kraków dołącza "Big Fat Burger". Będzie kalorycznie i ze smakiem, szybko i bez sentymentów. Król grilla może być tylko jeden!
Ponadto wydana zostanie gra Kryptos - w nowej szacie.

Wieści na marzec z Naszej Księgarni i dalsze plany wydawnicze

Sprawdźcie, co dla graczy przygotowuje Nasze Księgarnia.
 
W połowie marca kolejne nasze nowości… i kolejna niespodzianka przygotowana dla graczy!