Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 31 maja 2017

Powody spowolnienia, podsumowanie maja i plany na czerwiec

Ledwo się obejrzeliśmy, a tu już koniec miesiąca. Kiedy spojrzałem na maj i liczbę opublikowanych tekstów, to troszeczkę się przeraziłem. Gdzie te czasy, kiedy publikowaliśmy trzy teksty w jednym tygodniu… Zanim przejdziemy do comiesięcznego podsumowania, to chciałbym podzielić się powodami naszej zmniejszonej aktywności.

poniedziałek, 29 maja 2017

Ta gra jest ciężka, czyli zestawienie dziesięciu najciekawszych "ciężkich euro"

W świecie planszówkowym przyjęło się, że termin „gra euro” oznacza tytuł ze znikomą losowością, zazwyczaj małą dawką bezpośredniej interakcji oraz brakiem eliminacji uczestników. W euro jest również kładziony mniejszy nacisk na tło fabularne, a tematyka jest zazwyczaj tylko przykrywką dla zbioru mechanizmów.
Czasami spotyka się pojęcie „ciężkie euro”. Dla nas są to tytuły spełniające wszystkie powyższe warunki, ale wymagają od gracza wyjątkowego skupienia. Mechanizmy i elementy takich gier wchodzą ze sobą w dość złożone zależności. To w pewnym stopniu narzuca na nas planowanie kilku ruchów na przód lub przeanalizowanie konsekwencji każdego z naszych posunięć. Dziś chcemy Wam zaprezentować nasze dziesięć ulubionych tytułów, które naszym zdaniem można zakwalifikować jako „ciężkie euro”, a według nas są warte uwagi.

piątek, 19 maja 2017

Great Western Trail. Recenzja gry od wydawnictwa Lacerta

Tytuł: Great Western Trail
Wydawca: Lacerta
Rok wydania: 2017
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 90-120 minut
Język: polski
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click

Można śmiało stwierdzić, że Alexander Pfister w ciągu ostatnich dwóch lat stał się jednym z czołowych i bardzo znanych autorów gier planszowych. Stworzył w tym czasie takie tytuły jak Port Royal, Broom Service, O mój Zboże!, Wyspa Skye i Mombasa. Wszystkie z nich odniosły dość spory sukces. Autor ten udowodnił też, że potrafi tworzyć tytuły rodzinne, jak i dla wymagających graczy. Dziś zajmę się jednym z tych drugich, a mianowicie Great Western Trail.
W grze przenosimy się na dziewiętnastowieczny Dziki Zachód. Wcielimy się w ranczerów, którzy pędzą bydło wzdłuż szlaku, który dziś nazywany jest Great Western Trail. Będziemy wzdłuż naszej drogi budować budynki, które pozwolą nam wykonywać wszelkiego rodzaju akcje. Zainwestujemy w rozwój kolei, pohandlujemy z Indianami, a naszym celem będzie zdobycie jak największej liczby punktów. Prawdę powiedziawszy tematyka gry mogłaby być zastąpiona dowolną inną, ale o tym trochę szerzej wypowiem się w podsumowaniu.

wtorek, 9 maja 2017

Coldwater Crown. Recenzja gry od Bellwether Games

Tytuł: Coldwater Crown
Rok wydania: 2017
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 45 minut
Język: angielski (poza kilkoma napisami na planszy, gra jest niezależna językowo)

Nasi stali czytelnicy wiedzą, że dość często szukamy gier z nietypową tematyką. W naszej kolekcji do tej pory brakowało tytułu, który byłby poświęcony wędkarstwu. Mamy co prawda dwie gry z serii Fleet (click i click), ale traktują one o komercyjnym rybołówstwie, a nie o hobby, czy też dla niektórych sporcie, jakim jest wędkowanie. Dlatego bacznie przyglądaliśmy się kampanii kickstarterowej gry Coldwater Crown i cieszymy się, że trafiła ona do naszego domu.
Autorem gry jest Brian Suhre. Zaprojektował on jeszcze grę Paradox. Coldwater Crown wydało wydawnictwo Bellwether Games, które jest odpowiedzialne za takie tytuły jak Antidote i Swamped. W omawianym dziś tytule wcielamy się w rolę wędkarza i będziemy rywalizować o tytułową koronę – nagrodę w konkursie wędkarskim, który odbywa się w trzech lokacjach: jeziorze, wybrzeżu i rzece.

piątek, 5 maja 2017

Afterglow Miniatures Game. Część 1: czym jest AMG i jak się za to zabrać?



Muszę przyznać, że o Afterglow Miniatures Game dowiedziałem się w momencie, w którym nasz redaktor naczelny zaproponował mi napisanie tekstu na temat tej gry. W chwili obecnej, czyli pod koniec kwietnia 2017 roku, gra nie jest w 100% ukończona i według oznaczeń podręczników dostępnych na stronie wydawcy, obecna wersja to 0.7. W związku z tym z dość sporym przymrużeniem oka podchodzę do spójności zasad tej gry, ale zacznijmy od początku…

wtorek, 2 maja 2017

Podsumowanie kwietnia i plany na maj

Początek maja to zawsze czas relaksu. Większość z nas ma 3 dni wolne od pracy. Można je spożytkować na świeżym powietrzu albo grając w planszówki. Dla tych, którzy mogli sobie pozwolić na więcej wolnego, w weekend w Poznaniu odbył się konwent Pyrkon. Wydawnictwa zasypywały nas zdjęciami z tego przedsięwzięcia i prezentowały nowe gry. Może niektóre z nich niebawem zrecenzujemy.
Ogłoszono także Grę Planszową Roku, którą została Terraformacja Marsa.
Teraz zajrzyjmy razem, co przygotowaliśmy dla Was w kwietniu. Następnie uchylę rąbka tajemnicy, związanej z majową publikacją.