Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

poniedziałek, 16 marca 2020

Jungle Boogie. Recenzja gry od wydawnictwa Granna

Tytuł: Jungle Boogie (Itchy Monkey)
Wydawca: GRANNA Expert
Rok wydania: 2018
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 15-45 minut
Język: polski, czeski, słowacki
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click

Jungle Boogie to gra unikalna w naszej kolekcji. Dlaczego? Jest to pierwsza gra bez plastiku! Wszystkie elementy są papierowe, pionki drewniane, a co ciekawe nawet zamiast woreczków na elementy dołączono papierowe kartoniki. Świetna sprawa i duże zaskoczenie z naszej strony, gdy po otwarciu pudła znaleźliśmy arkusze kartonu do samodzielnego złożenia.
Jungle Boogie to gra dla dwóch do czterech graczy o pchłach i małpkach. Wcielamy się w rolę pcheł, które starają się założyć kolonie na małpach. Czynią to łaskocząc małpki, w celu przemieszczania się. Co ciekawe, już od samego początku wszystkie informacje są jawne, a to co dzieje się na planszy, zależne jest tylko od graczy. 


Zawartość pudełka

Grę zaprojektował Allan Kirkeby i jest to jego debiut. W pudle znalazły się:
- żetony małp w sześciu rodzajach: goryle, orangutany, lemury, czepiaki, mandryle i tamaryny cesarskie (mogą być użyta jako dowolna małpka). Żetony są dwustronne - z samym rysunkiem z jednej strony oraz z rysunkiem i specjalną zdolnością z drugiej (używane w rozgrywce zaawansowanej);
- pionki robotnic w czterech kolorach dla każdego gracza;
- pionki królowych w czterech kolorach dla każdego gracza; 
- dwustronna plansza, dla dwóch i trzech oraz czterech graczy;
- żetony bananów, które używane są tylko przy kilku rozgrywkach z rzędu, jako punkty zwycięstwa.Jak już wspomniałam, jest to gra bez plastiku. Wszystkie elementy są dobrej jakości, żetony wystarczająco grube i poręczne. Oprawie graficznej też nie mam nic do zarzucenia. Wspomnę tylko, że każdy żeton jest inny - ma małpę w innej pozycji. 
Instrukcja do gry jest czytelna, dobrze ułożona i krótka. Mieliśmy jedną wątpliwość co do zasad. Mam tutaj na myśli zderzanie się, w trakcie gilgotania. Wątpliwość wyjaśnia anglojęzyczna instrukcja.Łaskotanie czas zacząć

Celem gry Jungle Boogie jest założenie kolonii przed innymi zawodnikami. Kolonia musi składać się z przynajmniej 3 robotnic (królowe nie liczą się). Aby wygrać, można je założyć na:
- 3 różnych gorylach (3 czerwonych żetonach małpek)
albo 
- 4 takich samych małpach (4 żetonach w tym samym kolorze)
albo
- 5 różnych małpach (żetonach w 5 różnych kolorach).
Każdy zawodnik na początku gry otrzymuje w wybranych kolorze 20 robotnic i 3 pionki królowych. Na planszy rozkładamy żetony małpek, obrazkiem do góry, na miejscu z kwiatkiem w odpowiednim kolorze. Tym samym za każdym razem, małpki będą na tych samych polach. Każdy z zawodników ustawia na dowolnym żetonie małpki pionek królowej oraz 2 pionki robotnik, innym niż przeciwnicy. 


Gra rozgrywana jest w turach, dzielących się na dwie fazy:
1. Faza rozmnażania. Gracz wybiera jedną małpę na której leży przynajmniej jedna jego pchła. Następnie dokłada do niej odpowiednią liczbę pcheł - 1+ liczba królowych na danej małpce. 
2. Faza ruchu. Gracz może wybrać jedną z trzech akcji:
- skok - przeskoczenie z jednej małpki na drugą, sąsiadująco pionowo lub poziomo, jednym swoim pionkiem;
- gilgotanie - poruszenie żetonu małpki, na której znajduje się co najmniej nasz jeden pionek, o dowolną liczbę pól w jednym kierunku, do momentu dotarcia do krawędzi planszy albo uderzenia w inną małpkę. Gdy dotrzemy do innej małpki to gracz może zaraz na nią przeskoczyć, dowolną liczbą pionków. 
- iskanie - wybranie żetonu małpki przeciwnika, na którym znajduje się 5 lub więcej jego robotnic. W ten sposób możemy usunąć rywalowi wszystkie pionki z małpki i zwrócić do jego zasobów.
W czasie tych akcji może dojść do walki, dlatego że, jeśli chcemy przeskoczyć na małpkę z pchłami rywala, to musimy przewyższyć siłę pionków. W przypadku wyrównania wszystkie pchły, twoje i przeciwnika, są usuwane z planszy i wracają do puli graczy. Siła robotnic to 1, a królowej to 2. Dodatkowo w dowolnym momencie swojej tury, zawodnik może wymienić sześć własnych robotnic z jednego żetonu małpki, na jedną królową.
Tak przebiega każda runda w Jungle Boogie, aż do momentu w którym jeden z zawodników spełni jeden z warunków zwycięstwa. 


Jak już wspomniałam gra oferuje wariant zaawansowany z wykorzystaniem specjalnych zdolności małp. Autor zaleca wprowadzać je stopniowo - pojedynczo lub po dwie. My zawsze graliśmy z dwoma zdolnościami specjalnymi. Małpki dają możliwość między innymi przeskakiwania dwóm pchłom, zamienianie swoich 3 robotnic na królową, bliźniacze rozmnażanie czy też przeskakiwanie przez inne małpki. Z całą pewnością umiejętności te urozmaicają rozgrywkę i dają możliwość większego kombinowania. 

Podsumowanie

Jungle Boogie ma proste zasady, łatwe do zapamiętania. Z tego względu każdy może w nią zagrać. Jednak nie jest to prosta gra do opanowania, bo jak zaczniemy się zastanawiać nad ruchami, analizować i grać taktycznie, to okaże się, że gra idealnie sprawdzi się w gronie dorosłych graczy. Trzeba w niej planować swoje ruchy i analizować poczynania rywala. Warto też zastanowić się już na pierwszym etapie gry - czyli podczas rozstawienia - gdzie umieścić swoje pierwsze pchły, ażeby nie zablokować się już na samym początku. Trzeba też uważać, ile gromadzimy naszych pcheł, aby rywal nam po prostu ich nie zlikwidował. Warto także atakować pionki rywala, przewyższając ich siłę swoją armią pcheł. 


Oczywiście gra nabiera lepszego kształtu, kiedy gramy na specjalne umiejętności małpek. Daje nam to większe pole do manewrowania koloniami, ale także szybsze przemieszczanie się. Ciekawą opcją jest wprowadzenie tamaryny cesarskiej, która kopiuje umiejętność małpki, z którą się styka. Wtedy zaczyna się zabawa. 
Z początku Jungle Boogie może także przypominać Wam szachy, bo to w końcu gra abstrakcyjna, strategiczna, w której od początku wiemy wszystko - gdzie są pionki rywala i jakie zdolności mają małpki. Może też z tego względu dobrze gra się w nią we dwoje i zauważalna jest ta negatywna interakcja.
Tak więc jeśli lubicie tak uniwersalne gry - grywalne w różnych gronach - to Jungle Boogie powinno znaleźć się w waszej kolekcji. Niech was nie zwiedzie nieco dziecinna oprawa graficzna, bo można w tej grze poplanować, powybijać rywala i dobrze się bawić.

SylwiaPomocnicza ocena zbiorcza według naszej zawiłej skali:
I.
Klimat
3/6
II.
Losowość
6/6
III.
Błędy w grze
5/6
IV.
Złożoność
6/6
V.
Interakcja
5/6
VI.
Wykonanie
6/6
VII.
Cena
6/6
VIII.
Czas rozgrywki w dwie osoby
5/6
IX
Skalowanie na dwóch graczy
5/6
Końcowa nota:  5.22/6


Grę udostępniło wydawnictwo: 
http://granna.pl/
Bardzo serdecznie dziękujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz