Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

czwartek, 20 lipca 2023

Przegląd zapowiedzi z Essen SPIEL 2023 cz. 1

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ponownie wybierzemy się do Essen, żeby wspierać na ich stanowisku Dragon Dawn Production. Oczywiście będzie to też okazja, żeby przyjrzeć się nowością, które zostaną wydane i zaprezentowane na targach Spiel. W związku z tym, że to wydarzenie już na początku października oraz również dlatego, że na BGG pojawił się wpis grupujący wszystkie nowinki wydawnicze, w kilku tekstach podzielimy się tytułami, które z jakiegoś powodu zwróciły nasze zainteresowanie. 

Arborea 
Autor: Dani Garcia 
Wydawca: Alley Cat Games 
Liczba graczy: 1-5 

Tematycznie Arborea to raczej nic nadzwyczajnego. Zwłaszcza, że ostatnie lata są zdominowane tematyką związaną z naturą. Zarówno tą realną, jak i ujęciem bardziej spirytystycznym. W tej grze wcielamy się w duchy, które będą kierowały mieszkańców wioski na wyprawy, które umożliwią im rozwój okolicznych ekosystemów. W trakcie naszych "badań" nad tym tytułem przewijało się bardzo często porównanie do Tzolk'ina. Przede wszystkim ze względu na aspekt czasowy i moment aktywacji naszych pracowników - im dłużej czekamy, tym w teorii lepszą akcję uzyskamy. Poza tym interesującym mechanizmem jest wspólny rynek surowców - jeśli na nim je umieścimy, to wszyscy mogą z nich korzystać, ale my zyskamy za to punkty. Arborea wydaje się być średnio-ciężkim euro, a takich nigdy za wiele w kolekcji.

Kutná Hora: The City of Silver 
Autorzy: Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch 
Wydawca: Czech Games Edition 
Liczba graczy: 2-4 

Ta pierwsza odsłona chyba będzie poświęcona wyłącznie średnio-ciężkim bądź ciężkim euro... Kutna Hora to gra, w której znaleźliśmy kilka ciekawych mechanizmów. Przede wszystkim interesujące wydaje się to, że rynek towarów jest zależny od tego, w jakim stopniu tytułowe miasto jest rozbudowane oraz zaopatrzone. Dwustronne karty akcji oraz fakt, że gracze będą poniekąd mieli asymetryczne zdolności sprawia, że tytuł ten będzie oferował bardzo wiele opcji. Czyli w skrócie wydaje się to być tytuł, w którym wszystkie mechanizmy zazębiają się ze sobą i to zawsze jest satysfakcjonujące w tego typu grach. Przepalenie szarych komórek gwarantowane. Na sam koniec warto wspomnieć, że grę wyda u nas Rebel.

Evacuation 
Autor: Vladimír Suchý 
Wydawca: Delicious Games 
Liczba graczy: 1-4 

Skoro o paleniu szarych komórek wspomniałem, to ekspertem w tej dziedzinie jest Vladimír Suchý. Bez wątpienia sam zamysł gry zwrócił moją uwagę, choć prawda jest taka, że ostatnimi laty wszystkie gry tego autora przypadały mi do gustu. To o co z grubsza chodzi w Evacuation? Otóż będziemy ewakuować całą planetę na inną. Na pierwszej z nich, czyli od początku gry, mamy w pełni działającą ekonomię i będziemy musieli ją przenieść na nową. Celem gry jest osiągniecie jako pierwszy odpowiedniego poziomu infrastruktury na nowej planecie albo standardowo zdobycie największej liczby punktów zwycięstwa. Standardowo zapowiada się interesująca mieszanka mechanizmów. Muszę przyznać, że nie mogę się doczekać, jak ten fabularny koncept sprawdzi się w praktyce. 

Shipyard 
Autor: Vladimír Suchý 
Wydawca: Delicious Games 
Liczba graczy: 1-4 

Shipyard to nie jest nową grą. Prawdę powiedziawszy byliśmy nią zainteresowani dekadę temu, kiedy rozpoczynaliśmy przygodę z nowoczesnymi grami planszowymi. Niemniej już wtedy była ona niedostępna. Na pewno wtedy też nie wiedzieliśmy kim jest Vladimír Suchý i nie mogliśmy przewidzieć, jakie wrażenie w przyszłości zrobią na nas jego gry. Wtedy zainteresowanie wzbudziła w nas tematyka gry - budowanie statku. Teraz wiemy, że jest to w zasadzie standardowe euro. Jednak zawiera ona mechanikę tak zwanego rondla (ang. rondel). Prawda jest taka, że nie mamy zbyt dużego doświadczenia z tego typu grami i w zasadzie mamy tylko jedną taką w kolekcji. W związku z tym z chęcią rozszerzymy nasze horyzonty i przy okazji pobudujemy statki. 

Bamboo 
Autor: Germán P. Millán 
Wydawca: Devir 
Liczba graczy: 2-4 

Zejdźmy troszeczkę z poziomu zaawansowania. Choć trzeba przyznać, że Bamboo pomimo dość przyjaznej otoczki wydaje się dawać dość głęboki gameplay. Będziemy sprytnie zarządzać swoimi akcjami i dzięki sadzeniu bambusów zyskiwać kolejne, które możemy użyć w konkretnych lokalizacjach. Poza tym naszym celem jest wyposażenie naszego domu, ale nie tylko poprzez umieszczenie w nim losowych przedmiotów. Mają one spełniać odpowiednie wymogi oraz zachować balans pomiędzy lewą i prawą stroną. Bamboo to gra, której mechanizmy ciężko określić i chyba to skłoniło nas do zainteresowania się tym tytułem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz