Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

sobota, 2 stycznia 2021

Premiera nowej gry planszowej „Bitwa Warszawska” - na uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

W ramach kilkumiesięcznych obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Instytut Pamięci Narodowej wydał planszową grę wojenną przedstawiającą przełomowe wydarzenia z sierpnia 1920 r.

Autorem gry jest niezwykle ceniony w branży Jan Madejski, który od 25 lat projektuje zarówno gry planszowe, jak i cyfrowe. O warstwę historyczną i opiekę ekspercką w tym zakresie zadbał dr hab. Marek Gałęzowski, a przepiękne ilustracje do opracowania historycznego dołączonego do gry wykonał Roman Kucharski. 

Dla kogo przeznaczona jest gra „Bitwa Warszawska”? 
Gra przeznaczona dla dwóch graczy jest niesamowicie szybka – cały jej przebieg może rozegrać się już zaledwie w 30 minut. Tworzona z myślą o starszych dzieciach (od 12 roku życia) będzie dobrym urozmaiceniem szkolnej edukacji, ale może ona również stanowić znakomitą rozrywkę dla wszelkiego rodzaju pasjonatów historii w każdym wieku. 

Przebieg gry „Bitwa Warszawska” 
Gra rozpoczyna się 13 sierpnia 1920 roku, gdy Wojsko Polskie musi stawić czoła nacierającym na Warszawę armiom bolszewickim. Przez 5 kolejnych rund celem grającego Armią Czerwoną jest więc wtargnięcie do stolicy. Grający Wojskiem Polskim ma zaś temu przeszkodzić, rozbijając armie napastnika. Finał gry nawiązuje zatem do wydarzeń z 17 sierpnia 1920 roku. Gra toczy się na planszy podzielonej na sześciokątne pola, przedstawiającej obszar działań wojennych. Gracze mogą sprawdzić swoje umiejętności dowódcze, przemieszczając armie na planszy i planując kolejne ataki na wroga. Starcia rozstrzyga się za pomocą specjalnej talii kart. Gra wymaga umiejętnego blefowania. Gracze nie wiedzą bowiem, jak silne są armie przeciwnika i które natarcie będzie decydujące. Atak może przecież służyć jedynie odwróceniu uwagi i związaniu walką dywizji przeciwnika, które mogłyby mu się przydać w innym miejscu. 

Wyposażenie gry „Bitwa Warszawska” 
Gra została bogato wyposażona i precyzyjnie wykończona. W jej skład wchodzi: dwujęzyczna plansza (j. polski i angielski), 12 żetonów armii, 60 kart przedstawiających jednostki, 24 drewniane znaczniki rozkazów, 6 kartonowych wskaźników oraz 1 znacznik upływu czasu w grze. Co szczególnie ważne, do gry zostały dołączone obszerne broszury z solidnym opracowaniem historycznym okraszonym ilustracjami oraz instrukcje w językach polskim i angielskim. Gra zawiera ponadto zasady umożliwiające prowadzenie rozgrywek turniejowych. 

Gdzie można kupić grę „Bitwa Warszawska”? 
Grę można kupić w autoryzowanych księgarniach Instytutu Pamięci Narodowej oraz w sklepach z grami planszowymi i/lub zabawkami. 

Kontekst historyczny gry „Bitwa Warszawska” 
Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęta w lutym 1919 roku była odpowiedzią na zagrożenie dla niepodległości Polski ze strony bolszewickiej Rosji oraz próbą zatrzymania idei rewolucji komunistycznej, która stopniowo rozlewała się na terytorium całej Europy. Do decydujących walk z bolszewikami doszło jednak dopiero w połowie sierpnia 1920 roku na przedpolu Warszawy. Uderzenie polskie zostało przygotowane w oparciu o plany opracowane w Sztabie Głównym pod kierownictwem gen. Tadeusza Rozwadowskiego i zaakceptowane przez głównodowodzącego Józefa Piłsudskiego. Bitwa rozgrywała się na rozległym terytorium od linii Wisły na Wschodzie do linii Działdowo-Włodawa na północy. Trwające 10 dni wojenne potyczki, które zatrzymały pochód wojsk sowieckich Tuchaczewskiego na zachód Europy, zostały nazwane „cudem nad Wisłą”. Działania wojenne zakończone w październiku 1920 roku ustaliły polskie granice na wschodzie, jednak przede wszystkim polskie zwycięstwo położyło kres planom sowietyzacji Europy Środkowej i Zachodniej. Ówczesne elity państw europejskich określały Bitwę Warszawską jako 18. decydującą bitwę świata i porównywały jej znaczenie do bitwy pod Wiedniem w 1683 roku.

-------------------------------
Przydatne linki:
Informacja o grze
Broszura z instrukcją i opracowaniem historycznym


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz