Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

poniedziałek, 27 lutego 2023

Roll Camera!: The B-Movie Expansion + Super Hero Story Pack. Recenzja dodatków od Keen Been Studio

Tytuł: Roll Camera!: The B-Movie Expansion + Super Hero Story Pack 
Wydawca: Keen Bean Studio 
Rok wydania: 2022 
Liczba graczy: 1-4 
Czas gry: 45-60 minut 
Język: angielski 

Jakiś czas temu na łamach naszego bloga mogliście przeczytać recenzję gry Roll Camera!: The Filmaking Board Game. W niej opisaliśmy, jak tytuł ten przypadł nam do gustu przede wszystkim ze względu na bardzo specyficzny klimat i poczucie humoru w nim zawarte. Nic więc dziwnego, że byliśmy zainteresowani dodatkami do niego i na targach Spiel 22 zaopatrzyliśmy się w dwa z nich: The B-Movie Expansion oraz Super Hero Story Pack.

Super Hero Story Pack 

Jest to malutki dodatek zawierający kilka nowych kart i żetony CGI. Jak sama nazwa wskazuje skupia się on wyłącznie wokół superbohaterów. To właśnie im dedykowane jest 15 kart scen oraz 4 scenariusze.


Możemy je oczywiście dodać do normalnych rozgrywek.


Zasady tego dodatku wymuszają na nas jednak granie wyłącznie na rzeczy z nim związane. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju scenariusz do gry, gdzie skupiamy się na tworzeniu filmu o superbohaterach. Dodatkowy cel narzuca nam karta studio filmowego, które mówi nam, co musimy zrobić, żeby osiągnąć zwycięstwo.


W tym wypadku jest to położenie żetonów CGI na scenach naszego filmu. Posłuży nam do tego specjalna akcja dostępna na karcie studio. Oprócz tego do dyspozycji mamy jednorazową kartę sprzętu, która daje nam potężną zdolność. Poza tym standardowe zasady rozgrywki nie ulegają zmianie - nadal naszym celem jest nakręcenie całego filmu i uczynienie go arcydziełem albo "tak złym, że aż dobrym".

The B-Movie Expansion 

To rozszerzenie jest o wiele większe. Skupia się na kręceniu filmów klasy B. Jeżeli chodzi o nowe komponenty to w środku znajdziemy: 

Żetony gatunków 

Dodatek ten wprowadza gatunki filmowe. Jest ich pięć rodzajów: horror, kryminał, sci-fi, western i fantasy. Żetony te będą umieszczane na scenach, a w momencie końca gry będziemy musieli mieć ich odpowiednią liczbę i rodzaj na nakręconych scenach. Co jest istotne, każda scena nie może mieć więcej niż dwa takie żetony na sobie. 

Nowe miejsca akcji 

Są to płytki (albo naklejki) na planszę główną, które pozwalają na wykonywanie nowych akcji. Są one związane z manipulacją scenami na "rynku" oraz zmianami położenia żetonów gatunku.


Środkowe karty scenariusza 

Do gry wprowadzony został nowy, środkowy element scenariusza. To właśnie on determinuje, jakie żetony gatunku mają się znaleźć na naszym finalnym filmie. 

Karty ekwipunku 

Na początku rozgrywki będą wylosowane trzy takie karty. Każdą z nich będziemy mogli użyć tylko raz w grze. Są to specjalne zdolności, które pozwalają nam naginać standardowe zasady rozgrywki. 

Stare-nowe elementy 

Dodatek ten rozszerza liczbę standardowych elementów. Przede wszystkim mamy nowe plansze i role graczy, które związane są z nowymi zasadami rozszerzenia.


Otrzymujemy też nowe karty pomysłów, problemów, studio, dolnych i górnych części scenariusza oraz samych scen.


Jeżeli chodzi o te ostatnie, to na początku rozgrywki tworzymy talię kart scen z 25 sztuk wylosowanych ze wszystkich dostępnych kart (dodatek i bazowa gra). 

Elementy zabawne 

Wydawca postanowił dodać do gry wypraskę z zabawnymi elementami. Są to wszelkiego rodzaju rekwizyty, które nie mają żadnego zastosowania w grze, ale możemy się nimi po prostu bawić i na przykład zmieniać wizerunek naszej postaci. Podkreśla to tylko poczucie humoru tego tytułu. 

Jeżeli chodzi o reguły gry, to większość zmian nakreśliłem powyżej, w opisie elementów. Naszym celem jest dodatkowo posiadanie odpowiednich żetonów na naszych nakręconych scenach. Poza tym oczywiście standardowo tworzymy arcydzieło albo film "tak zły, że aż dobry". 

Ogólne wrażenia 

Należy podkreślić, że oba te dodatki w jakiś sposób rozszerzają rozgrywkę w Roll Camera! W przypadku Super Hero Story Pack nie są to zmiany diametralne i można go traktować jako odskocznię od standardowej gry, która skupia się na konkretnej rzeczy. The B-Movie Expansion wprowadza przede wszystkim wymóg posiadania odpowiednich żetonów gatunków, żeby wygrać grę. Jest to interesująca opcja i tworzony film, zwłaszcza jego trzyczęściowy tytuł, wychodzi zazwyczaj bardzo zabawnie. 

Jednak co zauważyłem, że fakt skupiania się na tych żetonach powoduje troszeczkę bardziej przesunięcie nacisku z tematyki i humoru gry, na jej mechanizmy. Dodaje jej to pewien poziom abstrakcyjności, bo skupiamy się bardziej na manipulacji żetonami, niż na całej wesołej otoczce gry. Oczywiście nie sprawia to, że cały klimat gry zanika, jednak ten nowy element powoduje drobną rysę, jeśli chodzi o wyczucie tematyki gry. Takie wrażenie mogło być również spowodowane tym, że gra staje się troszeczkę mniej dynamiczna i przez to dłuższa. W końcu mamy jeszcze jeden element, na który musimy zwrócić uwagę, żeby osiągnąć zwycięstwo. 

Nie sądzę również, że gra staje się z tym dodatkiem jakoś trudniejsza. Fakt, że mamy więcej do zrobienia, ale jest wiele rzeczy, które niwelują w jakimś stopniu presję związaną z posiadanym czasem oraz budżetem. Choć rzeczywiście gry wygrywa się często rzutem na taśmę i mówię tu o łatwym i normalnym poziomie trudności. 

Generalnie oba rozszerzenia wnoszą coś ciekawego do gry. Czy są one jednak niezbędne, aby dobrze się bawić przy omawianym dziś tytule? Nie wydaje mi się, gdyż podstawowa Roll Camera! daje wystarczającą ilość frajdy przy tworzeniu szalonych filmów, rozwiązywaniu nietypowych problemów przy pomocy nieszablonowych pomysłów. Niemniej jeśli jesteś fanem tego tytułu i rozegrałeś już wszystkie możliwe scenariusze (karty studio) oraz rozpracowałeś wszystkie poziomy trudności, to powinieneś się zaopatrzyć w te rozszerzenia. 

Trzeci "dodatek" 

Na zdjęciach możecie zauważyć, że nasze żetony gatunków są drewniane. Jest to "ulepszenie", w które zaopatrzyliśmy się u wydawcy. W rozszerzeniu The B-Movie Expansion żetony gatunków filmowych są tekturowe. 

Tomasz

Grę udostępniło wydawnictwo:
Bardzo serdecznie dziękujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz