Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

sobota, 25 września 2021

Przegląd zapowiedzi z Essen SPIEL 2021 cz. 3

 

Targi w Essen tuż tuż. Czas więc na kolejną część zapowiedzi Spiel 21.

Betwixt and Between
Autorzy: Tobias Hall
Wydawca: All or None Games
Liczba graczy: 1-4

Oczywiście tak piękna okładka przyciągnęła naszą uwagę, ale nie tylko. Betwixt and Between to strategiczna gra łącząca europejski folklor ze starożytną magią. Gracz wciela się w rolę mistyka, który odnalazł drogę do dziwnego świata. W czasie rozgrywki będziemy tworzyć swoją historię poprzez karty eksploracji, determinujące co spotkaliśmy na naszej drodze, ale także będziecie mogli poznać nowe czary czy też zdobyć magiczne składniki. Karty eksploracji umożliwią również poruszanie się, a co ciekawe możemy poruszać naszego mistyka tylko na pole, na którym znajduje się inny mistyk. Oczywiście możemy przygotowywać czary na swoim planszach, dzięki zdobytym magicznym składnikom i wzorom czarów.  Jeżeli uda nam się sprytnie połączyć te wszystkie składniki, to staniemy się najbardziej przebiegłymi mistykami. 


Nicodemus
Autorzy: Bruno Cathala, Florian Sirieix
Wydawca: Bombyxx
Liczba graczy: 2

Steampunkowa oprawa graficzna i to w grze dla dwojga?! Idealne połączenie. Okazuje się, że Nicodemus przechodzi na emeryturę, a pałeczkę ma przejąć jeden z jego dwóch asystentów. Z tego powodu, stajecie do pojedynku. Waszym zadaniem jest naprawienie maszyn i ukończenie projektów przed waszym rywalem. Pierwszy któremu się to uda zwycięży pojedynek. Zapowiada się więc gra z dużą dozą interakcji, przeszkadzania i wrednych zagrywek.


Termite Towers
Autorzy: Mike Nudd
Wydawca: Bright Eye Games
Liczba graczy: 1-4

7 lat temu opisywaliśmy grę Waggle Dance właśnie tego autora, która nadal jest w naszej kolekcji, co świadczy o tym, że jest dobrze skonstruowaną grą. Wspominam o tym, bo Termite Towers oparta jest na tej samej mechanice, ale przeznaczona dla młodszych/mniej doświadczonych graczy, którzy chcą pograć w strategiczną grę. Staramy się stworzyć swoją część kopca. Pozyskujemy surowce z drewnianych stosów, prowadzimy do wylęgania się nowych termitów i szkolimy nowych żołnierzy, którzy pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa budowanej części kopca. Zgromadzone drewno pozwoli nam stworzyć części kopca, a ten kto ukończy go pierwszy zwycięży. 


Belgian Beers Race
Autorzy: Michaël Boutriaux
Wydawca: BYR Games
Liczba graczy: 2-4

W tej grze wybieramy się w podróż po Belgii, a właściwie po belgijskich browarach. W każdej turze mamy określoną liczbę czasu jaki poświęcamy na akcje, zanim zapadnie zmrok. W swojej turze poruszamy się pomiędzy piwowarami, które są ze sobą połączone ścieżką, wybierając środek transportu: rower, publiczny transport albo autostop. Dla przykładu poruszając się rowerem stajemy się bardziej trzeźwi i nasz poziom alkoholu maleje. Ale oczywiście ze wglądów bezpieczeństwa, jeśli twój poziom alkoholu we krwi jest za wysoki, nie możesz użyć roweru, jako środka transportu. Na nasze szczęście podróż trwa trzy dni, w trakcie której możemy oczywiście zaopatrzyć się w nowe pamiątki - piwo z różnych piwowarów, ale uważajcie ażeby nie przesadzić, bo kac to przeszkoda do zwycięstwa. 


Lisbon Tram 28
Autorzy: Pedro Santos Silva
Wydawca: MEBO Games
Liczba graczy: 2-4

Pozostajemy w klimacie podróżowania różnymi środkami transportu po dużych miastach, tym razem jednak jest to tramwaj w Lizbonie. Przemieszczamy najsławniejszym tramwajem, zabieramy pasażerów i pokazujemy im największe zabytki miasta. Naszym zadaniem jest dobre zarządzanie dostępnymi biletami, aby zobaczyć jak najwięcej miejsc i zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwa. Zapowiada się więc typowa gra o zarządzaniu, z tematem tramwaju w tle oraz dość surową grafiką. 

Tholos
Autorzy: David Bernal
Wydawca: Perro Loko Games
Liczba graczy: 2

Ten przegląd zamyka gra dla dwojga, w której jesteśmy budowniczymi konkurującymi w zdobyciu największego wpływu w świątyni, poprzez zbudowanie najbardziej charakterystycznej kolumnady (tej części wokół budowli - rzędu kilku kolumn). Każda kolumna może maksymalnie składać się z 5 kamieni, a gra kończy się, kiedy któryś z graczy ukończy siódmą kolumnę. Jednak nie jest to wcale takie proste, ponieważ pierw musimy mieć kamień. Ażeby go pozyskać, to musimy przetransportować go z kamieniołomu do warsztatu. Dodatkowo mamy trzy kolory kamieni, a to determinuje ile punktów zyskamy, czy też stracimy. Wydaje mi się, że to będzie dość ciekawa gra, wymuszająca dobre zarządzanie surowcami i blokowanie rywala. 

ESSEN SPIEL 2021 część 1, część 2

2 komentarze:

  1. Co do opisu Belgian Beers Race - piwowar to zawód, osoba warząca piwo. Trafniejszym słowem jest raczej browar :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słuszna uwaga! Człowiek myśli o jednym, potem pisze coś innego, a wzajemna, małżeńska korekta tego nie wyłapuje ;-) Dzięki!

      Usuń