Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

czwartek, 16 września 2021

Przegląd zapowiedzi z Essen SPIEL 2021 cz. 2


Nie owijając w bawełnę, oto kilka kolejnych gier, które zwróciły naszą uwagę w zapowiedziach Spiel 21. 

Gutenberg 
Autorzy: Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski 
Wydawca: Granna 
Liczba graczy: 1-4 
Zaczniemy od naszej rodzimej produkcji. Granna przygotowuje grę o wynalazcy, który wymyślił pierwszy przemysłowy sposób na druk. Czy jak kto woli - maszynę drukarską. Oczywiście samą maszynę, jak i postać Gutenbergera możemy znaleźć w grach cywilizacyjnych. Jednak nie przypominam sobie, żeby jakaś gra poświęciła się wyłącznie tematyce druku. W momencie pisania tego tekstu nie ma jeszcze dostępnej instrukcji. Jednak z zebranych informacji nie trudno się domyśleć, że będzie to tytuł euro. Powstaje pytanie, jak bardzo 'ciężki' on będzie, gdyż seria Granna Expert miała szeroki wachlarz złożoności gier. 

Cellulose: A Plant Cell Biology Game 
Autorzy: John Coveyou, Steve Schlepphorst 
Wydawca: Genius Games 
Liczba graczy: 1-5 
Nie mamy w kolekcji żadnej gry Genius Games. Jednak wydaje się nam, że to kwestia czasu, aż jakaś trafi do naszej kolekcji. Dlaczego? Ponieważ gry tego wydawnictwa czerpią szerokimi garściami ze świata nauki. Jak dobrze wiecie z naszych recenzji gier Phila Eklunda, bardzo lubimy tego typu inspiracje. W Cellulose przeniesiemy się do wnętrza komórki roślinnej. Przy pomocy mechaniki worker placement będziemy się starali wykonywać jej podstawowe funkcje, jak przeprowadzanie fotosyntezy czy budowanie ściany komórkowej. Gracze będą musieli sprytnie używać swoich kart, żeby przechytrzyć przeciwników. Naprawdę jest to dla nas jeden z bardziej interesujących tytułów. 

Squaring Circleville
 
Autor: Matt Wolfe 
Wydawca: Spielworxx 
Liczba graczy: 1-4 
Aktualnie w swojej kolekcji mamy dwie gry Spielworxx: Gentes i Colonialism. Wydawnictwo to znane jest przede wszystkim z cięższych tytułów euro. Wydaje się, że podobnie będzie w przypadku Squaring Circleville, gdzie będziemy przebudowywać miasto. Gra ma się opierać na dwóch mechanizmach kontroli obszarów oraz rondlu. To pierwsze często nie działa za dobrze w grach dwuosobowych, ale bardziej interesuje nas mechanika rondla, ponieważ nie mamy tytułu z typowo tym mechanizmem. 

Stroganov 
Autor: Andreas Steding 
Wydawca: Game Brewer
Liczba graczy: 1-4 
Jakby nie patrzeć tematyka odkryć geograficznych i podbojów znalezionych terytoriów w grach planszowych głównie obraca się wokół Ameryk. Ludzie zapominają, że Rosja prowadziła podobne działania na Syberii. Bez wątpienia jest to wyjątkowo tematyka. Autorem gry jest Andreas Steding, który stworzył między innymi takie tytuły jak Hansa Teutonica oraz Firenze. Wychodzi na to, że Stroganov to będzie dość ciężkie euro, w którym wiele mechanizmów ze sobą współdziała. Gdzie głównym ma być coś co przypomina worker placement, ale nie do końca nim jest. Brzmi ciekawie, ale zaraz powstaje pytanie, czy gra będzie działać jak naoliwiona maszyna, czy jednak jakieś "brudy" się do niej dostaną. 

Hippocrates 
Autor: Alain Orban
Wydawca: Game Brewer 
Liczba graczy: 1-4 
Kolejna gra o leczeniu. Tym razem jednak w formie typowego euro, ale za to umiejscowiona w Starożytności. Jej autorem jest Alain Orban, który stworzył m.in. taki tytuł jak Troyes. Z faktu, że nadal mamy go w kolekcji i jest on bardzo ciekawy, to zainteresowaliśmy się najnowszą pozycją tego autora. Mechanizmy zastosowane w Hippocrates opierają się przede wszystkim na zbieraniu i odpowiednim dokładaniu płytek z lekarzami oraz pacjentami. Oczywiście naszym celem jest wyleczenie chorych osób, za co otrzymamy punkty.

SenbaZuru
 
Autorzy: Anna Lucini Canals, Pau Moré Gómez
Wydawca: GDM Games 
Liczba graczy:
Tę część prezentacji nowości zakończymy czymś lżejszym. SenbaZuru to dwuosobowy tytuł od GDM Games. Posiadać on będzie mechanizm wykładania płytek i obracać się będzie wokół tematyki origami. Wygląda on całkiem abstrakcyjnie, ale miejmy nadzieję, że będzie to całkiem przyjemna pozycja. Jak wiecie, wielokrotnie recenzowaliśmy tytuły tego wydawnictwa. W większości mamy mieszane uczucia co do tych pozycji. Przede wszystkim ze względu na jakieś niedopracowania. Jednak od czasu do czasu znajdą się wśród nich jakieś interesujące perełki, jak na przykład Gizeh!. W związku z tym na pewno odwiedzimy stanowisko GDM Games.


ESSEN SPIEL 2021 część 1, część 3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz