Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 8 września 2021

Przegląd zapowiedzi z Essen SPIEL 2021 cz. 1


Nie można powiedzieć, że takie zestawienia jak poniżej robimy jakoś regularnie. Niemniej nie są one obce naszemu blogowi, zwłaszcza jeśli planujemy być na targach. Dziś przedstawimy Wam kilka gier, które zwróciły naszą uwagę w zapowiedziach premier na tegoroczne targi SPIEL w Essen. 

Rome & Roll: Gladiators 
Autorzy: Nick Shaw, Dávid Turczi 
Wydawca: PSC Games 
Liczba graczy: 1-4 
Zaczniemy nietypowo bo od dodatku do posiadanej przez nas gry - Rome & Roll. Jak możecie się dowiedzieć z naszej recenzji tego tytułu (click), jest to dość złożona gra typu roll & write. Jednak po kilku rozgrywkach zaczyna się do niej przyzwyczajać i wszystko nabiera tempa oraz sensu. Gra całkiem przypadła nam do gustu. W związku z tym jesteśmy zainteresowani rozszerzeniem do niej. Ma ono wprowadzić, jak sam tytuł wskazuje, gladiatorów. Wiąże się z tym nowy typ budynków do budowania, plansza z areną oraz plansza gracza z nową "rolą" - emerytowanym gladiatorem. Dodatkowo autorzy postanowili wprowadzić m.in. nowych wspólnych dla wszystkich uczestników doradców, dzięki którym uzyskamy dodatkowe umiejętności oraz dodatkowe karty Nerona - cele dla graczy. Jak nie trudno się domyślić, dzięki temu rozszerzeniu gra stanie się jeszcze bardziej zawiła. Pytanie czy wyjdzie jej to na dobre? Tego jesteśmy bardzo ciekawi. 

Caesar!: Seize Rome in 20 Minutes! 
Autor: Paolo Mori 
Wydawca: PSC Games 
Liczba graczy:
Nie ma co ukrywać, że gra Blitzkrieg! World War Two in 20 minutes była sporym sukcesem. Naszą recenzję znajdziecie tutaj - click. W momencie pisania tego tekstu dochodzą do nas plotki, że doczekamy się polskiego wydania tej gry. Z racji tego, że Paolo Mori dotrzymał słowa i rzeczywiście można było rozegrać II Wojnę Światową w 20 minut, to z ciekawością przyglądamy się jego kolejnej pozycji z takim podtytułem. W nim mamy podbić Rzym właśnie w takim czasie. Jednak z tego co udało się nam dowiedzieć, nie jest to przeróbka Blitzkrieg!. Na pierwszy rzut oka bardziej przypomina to grę wojenną albo z mechanizmem area control. Zdecydowanie mniej abstrakcyjną niż tytuł o II Wojnie Światowej. Miejmy nadzieję, że tak rzeczywiście jest. 

Golem 
Autorzy: Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani 
Wydawca: Cranio Creations 
Liczba graczy: 1-4 
Pewnie nie zwrócilibyśmy uwagi na tę grę, gdyby nie trzy nazwiska z nią powiązane: Brasini, Gigli, Luciani. W różnych konfiguracja ta trójka autorów stworzyła wiele gier, które do tej pory znajdują się w naszej kolekcji: Grand Austria Hotel, Coimbra, Lorenzo il Magnifico, Dolina Królów. Nie są to jakoś wyjątkowo klimatyczne gry. Można śmiało powiedzieć, że są to typowi przedstawiciele gier typu euro. Nie sądzimy, że Golem będzie się jakimś stopniu od tego odbiegał. Jednak sama fabuła jest bardziej "fantazyjna" niż we wspomnianych grach. Będziemy w niej tworzyć tytułowe golemy - istoty zrobione z gliny na kształt człowieka lecz bez jego duszy. To tak w wielkim uproszczeniu. Jeśli chodzi o mechanizmy, to spodziewamy się kolejnej mieszanki standardów tego trio, czyli przede wszystkim draftu kości ze wspólnej puli oraz zbieraniu odpowiednich zestawów kart. Zobaczymy co rzeczywiście wyjdzie. 

Merchants of the Dark Road 
Autor: Brian Suhre 
Wydawca: Elf Creek Games 
Liczba graczy: 1-4 
Na tę grę zwrócili naszą uwagę nasi znajomi. Tego czego zapomnieli nam powiedzieć to fakt, że jej autorem jest Brian Suhre. W naszej kolekcji mamy dwie gry o wędkarstwie jego autorstwa: Coldwater Crown i Freshwater Fly. W Merchants of the Dark Road jak widać zupełnie zmieniamy klimat. Każdy z graczy wciela się w tytułowego kupca, który podróżuje ze swoją karawaną handlując swoimi dobrami. Jest w tej grze wiele interesujących nas elementów. Przede wszystkim mechanika rondla, ponieważ nadal nie mamy takowej gry w naszej kolekcji. Poza tym też lubimy gry w których używa się kości, jako naszych pracowników. Znajdziemy też elementy znane z gier RPG, jak zatrudnianie i ekwipowanie bohaterów, aby Ci pomagali nam w podróżach. Oczywiście naszym celem jest zdobycie największej liczby punktów. Pytanie jak bardzo klimatyczna, a jak mechaniczna będzie ta gra.

Petris 
Autor: David Bernal 
Wydawca: 2Tomatoes Games 
Liczba graczy: 2-3 
Można powiedzieć, że wszelkiego rodzaju bakterie i wirusy są nadal na topie, jeśli możemy sobie pozwolić na trochę czarnego humoru. W grze Petris wcielimy się w naukowca, który hoduje kultury bakterii na tytułowych szalkach Petriego. Co ciekawe imitacje takowych mają być dodane jako komponent w grze. Naszym celem jest kontrola przyrostu naszych bakterii, jak ich odpowiednie rozmieszczanie. Wszystko brzmi troszeczkę abstrakcyjnie i zapewne tak jest. Jednak rozgrywka w Petris ma zajmować tylko około 10 minut, a czasem również potrzebujemy i takich gier. Niestety na pierwszy rzut oka wygląda na to, że nie ma różnego rodzaju losowych elementów, które sprawiałaby, że tytuł staje się bardziej regrywalny. Niemniej tego z chęcią dowiemy się będąc na targach.

Testament 
Autor: Kuro 
Wydawca: Japanime Games, LionWing Publishing 
Liczba graczy: 1-4 
W rzeczywistości Testament to nie jest nowa gra, tylko reprint. Jest to tytuł w klimatach anime, w którym gracze wcielając się w jeden z archetypów z gier (c)RPG: tanka, DPSa albo healera i walczą ze stworami. Nie brzmi jakoś wyjątkowo prawda? Co interesującego tu znajdziemy? Przede wszystkim gra zapożycza sporo gier komputerowych - roguelike. Nie będę teraz wnikał w szczegóły czym to dokładnie jest. W wielkim skrócie, takie gry są bardzo trudne do ukończenia z sukcesem, gracz często ginie i musi zaczynać całe podejście od początku. W Testament istnieje bardzo ciekawy rozwój postaci, który pozwala na sporo eksperymentów i na przykład stworzenie drużyny składającej się wyłącznie z postaci leczących. Gdzieś znaleźliśmy też porównanie do gry Warhammer Quest: The Adventure Card Game. Jak wiecie ta gra, poza klimatem, również przypadła nam do gustu mechanicznie. To wróży dobrze dla Testament


ESSEN SPIEL 2021 część 2, część 3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz