Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

wtorek, 5 września 2023

Przegląd zapowiedzi z Essen SPIEL 2023 cz. 5


Targi już za miesiąc, a to piąta część naszych zapowiedzi. Dziś pozwolimy sobie na troszeczkę bardziej personalne wybory. Pokrótce zaprezentujemy Wam gry, które są wydawane przez wydawnictwa, z którymi otrzymujemy prywatnie dość bliskie kontakty. 

Tolerance
 
Autor: Ren Multamäki 
Wydawca: Dragon Dawn Productions 
Liczba graczy: 3-5

Tak jak przez ostatnie kilka lat, tak i w tym roku będziemy przebywać głównie na stoisku Dragon Dawn Productions. Konkretnie jest to miejsce 4-A124. W tym roku nasi zaprzyjaźnieni Finowie przyjeżdżają z jedną nowością, a mianowicie z Tolerance. Jest to gra z braniem lew osadzona w Anglii, w czasach reformacji religijnej. Trzy rundy gry odpowiadają rządom Marii I, Elżbiety I oraz Jakuba I. Każda z nich charakteryzować się będzie tym, że inny odłam chrześcijaństwa będzie dominujący. Ma to znaczenie, ponieważ karty w grze będą miały przypisaną religię. W grze występuje 5 kolorów, a lewę będzie wygrywać ta karta, która ma najwyższą wartość w prowadzącym kolorze. Co jest jednak ciekawe, wygrywający daną lewę musi wprowadzić w odpowiedniej kolejności zdolności specjalne zebranych kart. Przez to karty trafią do nas jako żyjące albo martwe. Ma to znaczenie na koniec rundy, gdyż otrzymamy za nie konkretne punkty, w zależności od ich położenia. Określa to nasza karta postaci, którą otrzymujemy na początku gry. Dodatkowo w trakcie całej partii zbieramy punkty pobożności i złoto, które również może dać nam dodatkowe punkty na koniec gry. Gra wydaje się trochę zawiła, ale sam koncept jest dość ciekawy. 

Iluliaq 
Autor: Jacobo Rufete 
Wydawca: PIF Games 
Liczba graczy: 2-6 

PIF Games to projekt na chwilę obecną wyłącznie dwóch osób - małżeństwa Anastasio Martíneza i Marii Alcaraz. Nawiązaliśmy z nimi kontakt przy okazji zakupu gry Captain's Log, o której przemyślenia mogliście przeczytać na naszym blogu. Gry przywożone na tegoroczne targi w Essen są skrajnie inne, od tej skomplikowanej gry o piratach. Dobrym przykładem jest Iluliaq, który jest tytułem kierowanym do dzieci. Będziemy w niej walczyć o to, żeby stać się "królem góry lodowej". Uczynimy to poprzez pozbycie się wszystkich kart z naszej ręki. Ta góra lodowa będzie zrobiona z pudełka i kilku kart leżącej na nim. Żeby było weselej, to będziemy rzucać na nią karty. Jeżeli karta na niej wyląduje, to dobrze. Dodatkowo może aktywować to jej zdolność specjalną. Jeśli spadnie, to bierzemy ją z powrotem na rękę wraz z innymi kartami, które strąciła. Iluliaq to bardzo prosta gra zręcznościowa.

Yokai Pagoda 
Autor: Jacobo Rufete 
Wydawca: PIF Games 
Liczba graczy: 2-5 

Yokai Pagoda umiejscawia nas w tytułowej pagodzie. Jak się okazuje, powoduje to obudzenie się tamtejszych duchów. Jednak fabuła nie jest istotna w tej grze. Jest to gra karciana, w której będziemy zagrywać karty, które występują w 10 kolorach i są ponumerowane od 1 do 10. Co jest ciekawe, gra będzie posiadała dwa stosy odrzuconych kart, które będą determinowały efekty zagrywanych przez nas kart: 
- jeżeli zagramy kartę z tym samym numerem lub kolorem, to możemy oddać inną kartę, któremuś z graczy; 
- jeżeli zagramy kartę z innym kolorem, ale wyższym numerem, to możemy wziąć kartę z talii lub drugiego stosu kart odrzuconych; 
- jeżeli zagramy kartę z innym kolorem i niższym numerem, to po prostu gra trwa nadal. W tym wypadku mamy też opcję zakończenia rundy, ale tylko gdy mamy karty o wartości 3 lub mniej na ręce. Niemniej musimy wziąć pod uwagę wyłącznie karty o najniższych wartościach w danym kolorze. Wówczas wszyscy wykładają karty przed sobą i kontynuujemy grę. 
Rozgrywka trwa 3 takie rundy i na koniec wygrywa gracz z najmniejszą liczbą punktów, ale w tym wypadku również brane są pod uwagę wyłącznie najniższe karty z danego koloru. 

Yummy Kitty 
Autor: Maria Alcazar 
Wydawca: PIF Games 
Liczba graczy: 2-5 

Fabuła gry jest dość banalna. Staramy się przyciągnąć jak najwięcej kotków do miejsca, w którym je karmimy. Jest to gra, która używa dwustronnych kart. Z jednej strony są tytułowe kotki i to je widzimy patrząc na ręce innych graczy, a jednocześnie nie widzimy swoich. Z drugiej strony widzimy różnego rodzaju "pokusy" dla kotków, które będziemy używać, żeby "kupić" kotki z rąk innych graczy. Jest to dość prosta gra z mechanizmem set collection. Oczywiście nie obędzie się bez jakiś specjalnych zdolności kart oraz nietypowych, ale prostych zasad punktowania poszczególnych kotów. Jest to tytuł kierowany raczej do młodszych odbiorców albo dla niewymagających graczy. Jeżeli któraś z gier zwróciła Waszą uwagę, to PIF Games można znaleźć na stanowisku 3-X102.

Come Sail Away
(i inne gry) 
Autor: Saashi 
Wydawca: Saashi & Saashi 
Liczba graczy: 1-4 

Sporym wydarzeniem dla nas jest fakt, że Saashi przyjedzie z Japonii do Essen. Będzie to jego druga wizyta. Jak wiecie, na naszym blogu zrecenzowaliśmy wszystkie jego gry, które aktualnie są w jego ofercie. Ostatnią była Come Sail Away i zachęcamy do zapoznania się z jej recenzją. Od Saashi'ego dowiedziałem się, że postara się przywieźć ze sobą gry, które nie są dostępne w Europie. Czyli te, które nie były wydawane na licencji. Powinno to być chociażby Remember Our Trip, Let's Make a Bus Route: The Dice Game lub Take the A chord. W związku z tym, jeżeli ktoś jest chętny i chce zaopatrzyć się w jego tytuły, to jest to niepowtarzalna szansa. Dodatkowo zdradził mi, że pracuje on nad kolejną grą i być może będzie ona dostępna na targach. Zachęcamy do odwiedzin go na stanowisku 2-E116.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz