Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

czwartek, 3 listopada 2022

Etariya. Recenzja gry od Moaideas Game Desing

Tytuł: Etariya 
Rok wydania: 2022 
Liczba graczy: 2 
Czas gry: 15-20 minut 
Język: chiński (niezależna językowo) 

Z Moaideas Game Design współpracujemy, na moment pisania tego tekstu, już od 7 lat. Można powiedzieć, że właśnie to wydawnictwo rozpaliło nasze zamiłowanie do gier z Dalekiego Wschodu, a w tym wypadku z Tajwanu. Podziwiamy elegancki i prosty design tamtejszych gier, ale przede wszystkim cenimy je za bardzo dobrze ułożone zasady. Takie mamy doświadczenie z większością gier z tamtego rejonu. Dziś przyjrzymy się tytułowi Etariya, która jest grą wyłącznie dla dwóch graczy.

Więcej fabuły, niż reguł 
Już na samym początku powiem, że Etariya to gra abstrakcyjna. Wspominam o tym, ponieważ ma ona bardzo dokładnie zarysowaną fabułę, która opowiada o odkrywaniu i zwyczajach tytułowej wyspy. Tego tła jest dosłownie więcej niż samych reguł. Ma to jednak swoje uzasadnienie. Otóż jak poinformował nas wydawca, Etariya to pierwsza gra z serii tytułów, które Moaideas Game Design chce osadzić w jednym uniwersum. Moim zdaniem jest to podejście godne pochwały. Co w zasadzie robimy w Etariya? Otóż jesteśmy bogami światła i ciemności, którzy rywalizują o tytułową wyspę i zamieszkujące ją plemiona. 
Autorem gry jest Sky Huang. Nie jest to debiut tego projektanta, choć jego tytuły nie trafiły do wielu osób. Troszeczkę szerszą widownię zebrała gra Guess Club. Za interesującą okładkę oraz projekt graficzny planszy odpowiada Youkai Natori. Instrukcja do gry jest napisana bardzo poprawnie i nie znaleźliśmy żadnych problemów z regułami. Całe wykonanie gry stoi na bardzo dobrym poziomie. Jednak to wydawnictwo przyzwyczaiło nas do tego. Chcę jeszcze tylko zaznaczyć, że w teorii recenzujemy chińską wersję gry. Wydawca jednak zapewnił nam profesjonalny wydruk angielskich reguł. 

Elementy gry 
Plansza główna 
Jest to z zasadzie tylko narzędzie, które służy do umiejscowienia w niej i trzymania przezroczystych nakładek. 


Nakładki na planszę 
Są to przezroczyste kafelki złożone z kwadratowych pól o wymiarach 3 na 4. Każda z nich ma pola normalnie przezroczyste (białe) oraz przyciemnione (czarne). Na nich będziemy układać znaczniki plemion. 


Znaczniki plemion 
W grze mamy dostępne znaczniki w 7 kolorach, a każdy z nich ma po 7 sztuk. Symbolizują one plemiona zamieszkujące Etariyę. Będziemy je układać na polach planszy. 


Żetony przewagi 
Każde plemię ma swój żeton przewagi. Kiedy jeden z graczy będzie kontrolować danym plemionom 4 pola w swoim kolorze na mapie, to zdobędzie ich żeton. 


Żetony pędu 
Są one stosowane w jednym z wariantów i pozwalają na wyłożenie dodatkowego znacznika plemienia na planszę. 

Małe nakładki na planszę 
Z racji faktu, że duże nakładki nie zakryją wszystkich pól planszy, to w środku kładzie się małą nakładkę jednego z graczy - białą albo czarną. Jest to zawsze kolor gracza, który nie rozpoczyna gry.

Zasady podstawowe 
Etariya to gra wyłącznie dla dwóch graczy. Po ustaleniu kto gra "białymi", a kto "czarnymi" losujemy gracza rozpoczynającego. Drugi gracz umieszcza swoją nakładkę w centrum wcześniej przygotowanej losowo planszy. Wszystkie znaczniki plemion umieszczane są w worku, a żetony przewagi obok planszy. Każdy z graczy losuje 3 znaczniki z worka i jesteśmy gotowi do gry. 


W swojej turze musimy wyłożyć na planszę trzymane przez nas znaczniki plemion. Dzieje się to według kilku prostych reguł: 
- gracze mogą kłaść znaczniki na polach czarnych i białych, czyli nie tylko na swoich; 
- jeżeli jest to pierwszy znacznik danego koloru, to można go umieścić gdziekolwiek, byle nie w narożniku planszy; 
- jeżeli jest to kolejny znacznik w danym kolorze, to musi być on położony na polu stykającym się bokiem z innym znacznikiem w tym kolorze; 
- jeżeli nie ma miejsca by położyć znacznik, to musimy go położyć na innym znaczniku tego samego koloru. 


Po wyłożeniu sprawdzamy, czy co najmniej 4 znaczniki znajdują się na polach czarnych albo białych. Jeżeli tak jest, to gracz grający danym kolorem zdobywa żeton przewagi danego plemienia. Następnie dobieramy 3 żetony z worka i swoją turę wykonuje drugi gracz. Rozgrywka kończy się w momencie, jak któryś z graczy zdobędzie 4 żetony przewagi. 
To tyle jeśli chodzi o zasady podstawowe tej gry. Zazwyczaj w tym momencie piszę, że daję Wam zarys reguł, ale w tym wypadku to dosłownie wszystkie zasady, jakie są w tej grze. 

Warianty gry 
1. Kilka zestawów 
Możemy grać, że pomiędzy graczami z woreczka wylosowane są 3 zestawy po 3 znaczniki plemion. Kiedy przychodzi kolejka gracza, to wybiera on jeden i układa je według standardowych zasad. Na koniec uzupełnia "pulę" do 3 zestawów. 


2. Jawny pierścień 
Przed grą wokół planszy tworzymy pierścień ze wszystkich znaczników z woreczka. W swojej turze gracz musi wziąć i wyłożyć na planszę 3 znaczniki z dowolnego końca pierścienia. 


3. Akcja pędu 
Gracze otrzymują 2 znaczniki pędu. Mogą je wykorzystać w swojej turze by pociągnąć i wyłożyć na planszę dodatkowy znacznik plemienia. W "standardowej grze" i "kilku zestawach" pochodzi on z worka. W przypadku grania z jawnym pierścieniem, jest to kolejny znacznik z końca, z którego je dobraliśmy.

Zabawa w czarne i białe, czyli elegancki filler 
Zdecydowanie sporym plusem jest to, że gra ma kilka wariantów rozgrywki. Bez wątpienia najbardziej losowym z nich są reguły podstawowe. Nie mamy wpływu na to co pociągniemy z worka i przez to nie za bardzo mamy panowanie nad tym co robimy. Jedyne co wiemy, to fakt ile pozostało znaczników danego koloru w worku. Grając na wariant "kilka zestawów" troszeczkę likwidujemy tę losowość, co nie znaczy, że dzieje się to w 100%. Ponieważ może dojść do sytuacji, że po wykonaniu swojej tury rywal wyciągnie znaczniki plemion, które będą nam bardzo pasowały. Z kolei wariant z pierścieniem absolutnie likwiduje element losowy. Jedyne co w nim jest nieprzewidziane, to początkowe ułożenie znaczników w pierścieniu. Natomiast potem gracze mają pełną kontrolę nad tym co robią i mogą planować swoje ruchy kilka tur do przodu. Nie jestem w stanie stwierdzić, który z tych wariantów przypadł mi najbardziej do gustu. Wydaje mi się, że ten z pierścieniem, właśnie z powodu ograniczonej losowości. 


Etariya, jak sami widzicie, to bardzo prosta gra, jeśli chodzi o reguły. Co nie znaczy, że przy rozgrywce nie musimy się skupić. Musimy dobrze planować rozmieszczenie każdego znacznika i mieć na uwadze to, że w dalszej perspektywie możemy zyskać lub stracić przewagę w danym kolorze. Na pewno nie będzie tak, że zdobędziemy przewagę we wszystkich plemionach. Plansza nigdy nie ułoży się tak, że starczy pól dla wszystkich plemion wyłącznie w naszym kolorze. Jest ich dosłownie po połowie, plus 1 dla drugiego gracza. Co więcej nasz rywal będzie tak ustawiał znaczniki, żeby samemu przejąć na nimi kontrolę. Czasami też samemu musimy odpuścić dany kolor i użyć go na przykład jako blokady, żeby wymusić w przyszłości położenie innego koloru ma polu w naszym kolorze. 
Bardzo ciekawą opcją jest otoczenie jednego koloru tak, by nie mógł się rozprzestrzeniać na boki. Najlepiej to zrobić kiedy jest jeden znacznik danego koloru na planszy i w dodatku na naszym kolorze pola. Wówczas zmuszamy zarówno siebie, jak i rywala do kładzenia ich jeden na drugim, co w końcu spowoduje pozyskaniem przez nas żetonu przewagi. 


Jak widzicie jest to taka prosta gra, a oferuje sporo możliwości. Co jest bardzo ważne, to nie przepala ona naszych szarych komórek, a partie w nią są bardzo szybkie i bez problemu rozegracie jedną w 15 minut, o ile nie szybciej. Zdecydowanie polecam grać w tę grę do 2 zwycięstw, gdyż jedna partia może nie być wystarczająco satysfakcjonująca. Podsumowałbym tę grę dwoma słowami: elegancki filler. Naprawdę polecam zagrać w nią chociaż raz, jak będziecie mieli okazję.
Tomasz 

Pomocnicza ocena zbiorcza według naszej zawiłej skali:
I.
Klimat
2/6
II.
Losowość - zależy od wariantu
?/6
III.
Błędy w grze
6/6
IV.
Złożoność
6/6
V.
Interakcja
6/6
VI.
Wykonanie
6/6
VII.
Cena
-/6
VIII.
Czas rozgrywki
6/6
IX.
Ocena gry
5/6
Końcowa nota:  5.28/6
Grę udostępniło wydawnictwo:
http://blog.moaideas.net/
Bardzo serdecznie dziękujemy!

 ... and something for our international readers: 
Pros: 
+ simple rules
+ quick, quite demanding gameplay 
+ good quality of components
+ replayability 

Pros/cons: 
+/- a lot o theme but it is an abstract game

Cons: 
- randomness in the basic variant

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz