Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

wtorek, 17 września 2013

Fish Cook. Recenzja gry.


Tytuł: Fish Cook
Wydawca: Cheapass Games (print and play)
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 45 minut
Język: angielski

Gra Fish Cook została wydana przez firmę Cheapass Games, która wydaje gry tanie, zrobione z niskiej jakości komponentów, do której gracze zobligowani są we własnym zakresie zaopatrzyć się w dodatkowe elementy niezbędne do rozgrywki. Mogą to być kostki, znaczniki, papierowe pieniądze bądź żetony pokerowe. Dodatkowo część ze swoich gier umieszcza w swoim serwisie internetowym, jakby ktoś chciał we własnym zakresie przygotować sobie taką grę w domu. Tak było w naszym przypadku.
Gra Fish Cook jest do kupienia w sieci za 60 złotych (15 dolarów). Wykonana przez nas wersja kosztowała niecałe 20 złotych łącznie z pudełkiem.


W grze wcielamy się w kucharza, który każdego dnia idzie na targ, ażeby zakupić po jak najniższej cenie produkty, niezbędne to przyrządzenia dań ze swojego rodzinnego menu, bądź ze szkoły gotowania. Każdy stara się kupić składniki tanio i jak najwięcej zarobić na swoich specjałach. Ten kto zgromadzi największy majątek wygrywa, czyli jest to gra ekonomiczna z elementami strategii.
Rozgrywka jest niezmiernie prosta, ale gra wymaga dużo myślenia, a przede wszystkim liczenia.
Gra podzielona jest na dwie fazy. Pierwsza z nich rozpoczyna się od wylosowania ryb na rynek poprzez rzut 12 kostkami oraz składników na targu, których ilość uzależniona jest od rzutu jedną kostka na produkt. W zależności od tego, jaki wynik wypadnie na kostce ryby, tam jest ona kładziona, a co za tym idzie im więcej ryb z tą samą liczbą oczek, tym ich cena jest niższa. Każdy przepis posiada na swojej karcie wizerunek kostki, który symbolizuje wartość minimalną ryby, jaka jest potrzebna do jego przyrządzenia. Następnie po kolei każdy z kucharzy kupuje składnik bądź przepis, w jak najkorzystniejszej dla siebie cenie. Faza ta kończy się jeśli jeden ze składników skończy się, bądź wszystkie ryby zostaną wykupione, albo wszyscy spasują. Wtedy następuje faza gotowania. Każdy gotuje jeden przepis na turę, dopóki nie skończą się mu ryby. Przepisy, które są naszą własnością przynoszą nam dodatkowe profity. Jeśli zdecydujemy się na przyrządzenie dania ze szkoły to nie otrzymujemy specjalnego bonusu. Mamy również możliwość skorzystania z przepisu swoich przeciwników. W tym przypadku bonus przekazywany jest naszemu przeciwnikowi, ale tym sposobem otrzymujemy możliwość kradzieży tego dania. Liczba rund uzależniona jest od liczby graczy. Po ostatniej z nich następuje podliczenie majątku każdego z graczy i ogłoszenie zwycięzcy.  
Fish Cook jest grą, do której warto powracać. Za jej plus można uznać z całą pewnością łatwość wytłumaczenia rozgrywki nowym graczom. Ponadto zajmuje mało miejsca na półce i jest możliwość jej wykonania we własnym zakresie. Wystarczy trochę dobrej woli i gotowe. Można zasiadać do stołu, wcielić się w wielkiego kucharza i gotować wykwintne potrawy. Należy zaznaczyć, że jedna dwuosobowa partia w Fish Cook nie trwa nawet 45 minut, tak jak to podał wydawca.

Jeśli kogoś zainteresował powyższy opis i chciałby sam spróbować swoich sił, to grę można pobrać ze strony Cheapass Games.

Sylwia

Pomocnicza ocena zbiorcza według naszej zawiłej skali:
I.
Klimat
3/6
II.
Losowość
4/6
III.
Błędy w grze
6/6
IV.
Złożoność
6/6
V.
Interakcja
4/6
VI.
Wykonanie
-/6
VII.
Cena
-/6
VIII.
Czas rozgrywki
6/6
IX.
Skalowanie na dwóch graczy
5/6
Końcowa nota:  4.86/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz