Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

piątek, 26 czerwca 2015

Top Secret. Recenzja gry od wydawnictwa FOX GAMES.

Tytuł: Top Secret
Wydawca: FOX GAMES
Rok wydania: 2014
Liczba graczy: 2
Czas gry: 10 minut

Top Secret to gra logiczna dla dwóch osób. Zawodnik wciela się w rolę tajnego agenta i stara się rozpracować grupę prowadzoną przez przeciwnika.
Pierwowzorem gry Top Secret jest Agent Doppelnull. Pozycja ta została wydana w 2011 roku przez niemieckie wydawnictwo IQ-Spiele. W ubiegłym roku tę grę odświeżyło polskie wydawnictwo FOX GAMES, zmieniając całkowicie oprawę graficzną. Po raz kolejny zatrudniono Tomasz Larka do tego zadania. Świetnie sprawił się w roli rysownika, bo grafika jest przyjemna dla oka.


Co w pudle?
W kwadratowym pudle nie znajdziecie masy elementów. Znajduje się w nim 20 kart oraz 20 pionków tekturowych z podstawkami. W czasie gry każdy otrzymuje po jednym zestawie kart i agentów (wybierając z dwóch kolorów: czerwonego albo niebieskiego). Elementy ponumerowane są od 000 do 009. Na górze karty dodatkowo widnieje znak plus a na dole minus.
W czasie gry, według instrukcji, na kartach będziemy ustawiać naszych agentów. W naszych rozgrywkach okazało się to niepraktyczne, gdyż Tomasz nie widział przez to numerów na kartach.

Agent 007 :-)
Najlepiej ażeby gracze usiedli naprzeciwko siebie. Jak wspomniałam powyżej każdy bierze po 10 pionków agentów i 10 kart w wybranym kolorze. Każdy ustawia przed sobą postaci tak, aby przeciwnik nie widział numerów (czyli plecami do przeciwnika). Losowo gracze wybierają 3 pionki rywala i odrzuca je do pudełka, nie patrząc na ich numery. Każdy zawodnik zostaje więc z 7 agentami. Następnie gracze tasują swoje karty i kładą 7 z nich przed pionkami przeciwnika. Pozostałe 3 stanowią rękę zawodnika. Przechodzimy teraz do decydującego momentu w grze. Każdy gracz stawia dowolny pionek na wybranej przez siebie karcie według 3 zasad:
-         numer pionka nie może być ten sam co na karcie;
-         jeśli numer pionka jest wyższy niż ten na karcie, to pionek umieszczamy na symbolu +;
-         jeśli numer pionka jest niższy niż ten na karcie, to pionek umieszczamy na symbolu –.

Następnie gracze naprzemiennie wykonują swoją turę. Zawodnik wybiera jedną z posiadanych kart na ręce i zamienia ją na kartę leżącą pod wybranym pionkiem rywala. Przeciwnik umieszcza automatycznie tego agenta na nowej karcie stosując się do 3 zasad:
-         jeśli numer pionka jest wyższy niż ten na karcie, to pionek umieszczamy na znaku +;
-         jeśli numer pionka jest niższy niż ten na karcie, to pionek umieszczamy na znaku –;
-         jeśli numer pionka jest taki sam jak na karcie, to kładziemy agenta z boku stołu. My odkładaliśmy ich przewróconych na planszy, aby postęp był bardziej zauważalny.
Jeśli graczowi uda się zidentyfikować agenta rywala, to otrzymuje prawo do wykonania kolejnej tury.
Gra toczy się do momentu, aż jednemu z graczy uda się odgadnąć wszystkich agentów przeciwnika. Zawodnik ten zostaje zwycięzcą. Dla intensywności wyzwania autor zaleca rozgrywać serię rozgrywek i na koniec podliczyć punkty.

Podsumowanie.
Top Secret to szybka gra logiczna. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna i zabierała nam niecałe 10 minut, co działa na plus tej pozycji.  
Top Secret to gra niezobowiązująca. Nie musimy w niej opracowywać bardzo rozbudowanych strategii, aby wygrać. 

W naszych partiach skupialiśmy się jednocześnie na dwóch agentach, eliminując po kolei numery ich odznak. Oczywiście wielokrotnie korzystaliśmy ze skrajnych liczb. Co to znaczy? Jeżeli wiedziałam po dwóch swoich turach, że agent ma wyższy numer od 002, ale niższy od 006, to starałam się zebrać coś pomiędzy, najlepiej 004 (o ile nie była 004 wcześniej wyeliminowana). W ten sposób zagrywając kartę 004 dowiadywałam, się czy agent ma numer niższy czy wyższy od tej liczby. W miarę upływu czasu, gdy coraz większa liczba agentów rywala została zdemaskowana stawało się to prostsze i demaskowałam 3 czy 4 agentów z rzędu.
Cena sugerowana tego produktu to 60 złotych i uważam, że to trochę dużo w porównaniu z innymi pozycjami na rynku. Jednak gra ta jest polecana już dla siedmiolatków a pionki wykonane są naprawdę w dobrej tektury (nie wyginają się i są zalaminowane). Więc biorąc pod uwagę te fakty, to gra jest stworzona z dbałością o szczegóły. Sądzę więc, że płacimy w tej pozycji za jej trwałość, na co też należy zwrócić uwagę kupując gry dla najmłodszych.
Top Secret to gra dobra. Umożliwia nam rozruszanie szarych komórek przed rozgrywką w bardziej skomplikowane gry. Zapewne młodsi gracze znajdą w niej więcej frajdy i satysfakcji, niż osoby ceniące ciężki euro. Jeśli więc szukacie dobrze wykonanej gry, bez klimatu (to tylko gra logiczna), mało skomplikowanej, dla dwojga to możecie śmiało przyjrzeć się Top Secret. Jeżeli chcecie poćwiczyć pamięć ze swoją pociechą, to ta pozycja też dobrze się sprawdzi. Wydawnictwo zakwalifikowało tę grę do kategorii: gry dla młodszych i starszych. Z całym przekonaniem się z tym zgadzam. Jeśli jednak szukacie w rozgrywkach głębi i wyszukanych strategii, to z całą pewnością trzymajcie się z daleka od Top Secret.

Sylwia.
Pomocnicza ocena zbiorcza według naszej zawiłej skali:
I.
Klimat
1/6
II.
Losowość
6/6
III.
Błędy w grze
6/6
IV.
Złożoność
6/6
V.
Interakcja
6/6
VI.
Wykonanie
4/6
VII.
Cena
3/6
VIII.
Czas rozgrywki w dwie osoby
6/6
IX
Ocena gry dla początkujących
4/6
Końcowa nota:  4.66/6


Grę udostępniło wydawnictwo: 
http://foxgames.pl/
Bardzo serdecznie dziękujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz