Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

piątek, 2 grudnia 2016

Gra pomyłek. Recenzja gry od wydawnictwa Trefl

Tytuł: Gra pomyłek
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 3-10
Czas gry: aż się znudzi ;-)
Język: polski


Gra Pomyłek znalazła się w naszym domu dzięki uprzejmości wydawnictwa TREFL i niespodzianki, jaką pewnego dnia zastaliśmy pod drzwiami. Przysłaną nam ją wraz z ciekawymi gadżetami, takimi jak mała torba termiczna i kubek w kształcie słoika. Było to już dość dawno temu, ale dopiero teraz nadarzyła się okazja, aby spotkać się w większym gronie i zagrać w Grę Pomyłek.


Pozycja ta przeznaczona jest dla 3 do 10 zawodników. Za pomysł odpowiada Bruno Cathala oraz Ludovic Maublanc. Celem graczy jest zdobycie jak największej liczby punktów, które gromadzi się udzielając właściwych (nie koniecznie prawdziwych) odpowiedzi na zadane pytanie. Można je także stracić, gdy odpowiemy niewłaściwie (nie zgodnie z postawionymi wymaganiami). To, jaką musimy udzielić odpowiedź, zależy od tego, co wskaże nam osoba zadająca pytanie.

W grze operujemy tylko kartami. Jest ich łącznie 54 i na każdej z ich awersów znajduje się sześć pytań. Rewersy są różne i występują w 6 rodzajach:
a. właściwą odpowiedzią jest powiedzenie prawdy i za to zdobywamy punkt:
  • słowo PRAWDA,
  • obrazek BYSTRZAKA,
  • zielone kółko;

b. właściwą odpowiedzią jest powiedzenie fałszu i za to zdobywamy punkt:
  • słowo FAŁSZ,
  • obrazek GAMONIA,
  • czerwony kwadrat.

Jak grać?
Wyznaczcie osobę, która będzie graczem rozgrywającym. Najlepiej, aby usiadł on naprzeciwko wszystkich pozostałych zawodników. Ważne, aby każdy dobrze go widział, co pozwoli na wyrównaną rozgrywkę.
Rozgrywający zaczyna od potasowania kart, które bierze do lewej ręki. Następnie wierzchnią kartę bierze do prawej ręki, w taki sposób, aby zasłonić jej rewers. Dzięki temu zawodnicy nie zostaną zmyleni, jaka odpowiedź będzie tą właściwą (dobra, czy zła). Rozgrywający na głos czyta jedno wybrane przez siebie pytanie, pokazując im rewers wierzchniej karty ze stosu. W tym momencie ujawnia, za udzielenie jakiej odpowiedzi zawodnicy mają szansę zdobyć punkty (prawdziwej, czy fałszywej). Wszystko to zależy, od tego, co znajduje się na wskazanym przez rozgrywającego rewersie karty. Gracze równocześnie udzielają odpowiedzi, zaczynając od tego, kto rozpocznie jej wypowiadanie jako pierwszy. W zależności od pokazanego obrazka na rewersie zawodnicy otrzymują punkt za udzielenie właściwej odpowiedzi. Dostaje go tylko osoba, która zrobiła to jako pierwsza. To samo dotyczy utraty punktów: traci go tylko ten gracz, który w pierwszej kolejności udzielił niewłaściwej odpowiedzi. Punkty zapisujemy na kartce albo oznaczamy zużytymi kartami. 
 
W talii kart występują także pytania specjalne – absurdalne, które zaznaczono na niebiesko. Wówczas jedyną właściwą odpowiedzią jest powiedzenie, że to bzdura (np. Jaką bronią elektromagnetyczną władał Janosik).
Rozgrywający odczytuje kolejno 5 pytań z pięciu różnych kart. Następnie przekazuje talię kolejnej osobie. Gra dobiega końca w momencie, gdy każdy będzie miał szansę być rozgrywającym. Wówczas podliczamy punkty i zwycięzcą zostaje osoba, z jej największą liczbą.

Opinia o grze
Gra Pomyłek charakteryzuje się prostymi zasadami. Jej zamysł przypomina nieco quizy, tylko nie zawsze wymagane jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi. W związku z tym gra ta nie wymaga aż tak dużej wiedzy od uczestników, a bardziej stawia na spostrzegawczość i konieczność szybkiego dostosowania się do sytuacji. Z tych też powodów, Gra Pomyłek doskonale nadaje się na posiadówki ze znajomymi, którzy nie są zaciekłymi graczami. Z całą pewnością urozmaici ona takie spotkanie. Sprawdzi się także, jako filer przed cięższymi tytułami i rozbawi towarzystwo.
To, co mi nie za bardzo podoba się w tym tytule to konieczność przekrzykiwania się z innymi zawodnikami, co może doprowadzić w mało wyluzowanym towarzystwie do zgrzytów. Dlatego też zasiadając do tego tytułu napomknęłabym, że trzeba do niego podejść z dystansem i na luzie. Jeżeli zasiądzie do niej kilku gniewnych ludzi, to nic z tego dobrego nie wyjdzie.

Ile osób potrzeba, aby Gra Pomyłek była przyjemna?
Gra ta przeznaczona jest dla 3 do 10 zawodników. W kilku wieloosobowych rozgrywkach, cała nasza grupa doszła do wniosku, że nie miałaby ochoty zasiąść do Gry Pomyłek w aż tak dużym gronie, jakim jest 10 osób. Wydaje mi się, że 5 zawodników jest takim maksimum, nie tylko ze względu na wspomniane wyżej przekrzykiwanie się, ale także na chociażby możliwość wybrania przez rozgrywającego, kto jako pierwszy zaczął udzielać odpowiedzi. Może także w takim gronie dojść do sytuacji, że gra bardzo szybko się znudzi. Również w jednej z naszych trzyosobowych potyczek, nie doszliśmy do końca gry, gdyż po prostu się ona nam znudziła. Dlatego też traktowałabym Grę Pomyłek jako przerywnik, zabawę, a nie jako grę.

Fenomen liczby 42
Jest jeszcze kwestia sytuacji, w której do rozgrywki zasiądzie osoba, która na każde pytanie będzie odpowiadała „42”. Nawiązuję tutaj do noweli „Autostopem przez Galaktykę”. Może zdarzyć się, że w gronie zawodników znajdzie się taka osoba, która na każde pytanie odpowie właśnie tak - przecież 42 jest odpowiedzią dotyczącą życia i całego Wszechświata. Wówczas zepsuje to całą grę. Oczywiście, jeżeli wiecie o takich zapędach swoich znajomych, to po prostu nie zasiadajcie do Gry Pomyłek.

Pomimo tego, a może dzięki, swojej "głupkowatości" gra ta spełnia swoje zadanie – rozbawia towarzystwo.

Sylwia

Grę udostępniło wydawnictwo: 
http://www.trefl.krakow.pl/
Bardzo serdecznie dziękujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz