Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

wtorek, 7 października 2014

Essen Spiel 2014. Jakie zapowiedzi zwróciły naszą uwagę? Część 5: wydawnictwa polskie.

To już ostatnia część naszego cyklu o zapowiedziach z Essen. W poprzednich czterech częściach (click1, click2, click3, click4) dowiedzieliście się czego oczekujemy po zagranicznych wydawnictwach. Przyszedł czas na polskich wydawców. Zobaczcie co przykuło naszą uwagę.
1. CV: Plotki - rozszerzenie gry podstawowej.

Granna planuje wydać rozszerzenie do swojej kościanej gry o tworzeniu życia. Mieliśmy okazję w nią zagrać oraz zrecenzować (click). 

W związku z tym, że nadal mamy ją w swojej kolekcji, to ze zniecierpliwieniem czekamy na ten dodatek, który ma wprowadzić więcej kart oraz możliwość zyskiwania nowych celów życiowych podczas rozgrywki. W każdym razie, takie coś wynika z opisu na BGG.

2. Mr. House.
Nowością w serii Granna Expert ma być gra o prowadzeniu firmy budowlanej specjalizującej się w stawianiu domów. Autorem gry Mr. House jest Adam Kałuża, znany z takich tytułów jak Jaskinia czy K2. Z opisu BGG wynika, że będzie to gra z mechaniką worker placement. 

Zaciekawił nas tył pudełka, gdzie napisano: "oraz zdobywać niezbędną dokumentację". Ciekawe czy gra będzie odzwierciedlać polskie realia, gdzie na pozwolenie na budowę można czekać miesiącami ;-).

3. Astro Jam.
Trefl Joker Line przygotowuje grę Astro Jam, której autorami są Wojciech Rzadek oraz Michał Kolos. Panowie znani są z takich tytułów jak Abetto, czy też Wojny Ryżowe. W Astro Jam będziemy kierować astronautami, którzy będą mieli za zadanie naprawić stację kosmiczną. Poniżej zamieszczamy oficjalne informacje na temat gry.
To miał być zwykły, rutynowy dzień (lub noc?) na międzynarodowej stacji orbitalnej. Błąd
w obliczeniach i zabłąkana asteroida całkowicie zmieniły sytuację. Doszło do fatalnej kolizji...
Wszystkie ręce na pokład! Centralny komputer już włączył zasilanie awaryjne i wyświetla instrukcje
naprawy. Czas działać!
Zarządzaj zespołem astronautów i przywróć sprawność wszystkim uszkodzonym systemom. Sprytnie przemieszczaj paczki i narzędzia, deleguj ludzi na dyżury w przestrzeni kosmicznej, korzystaj z pomocy robotów. Realizuj wyznaczone zadania albo utrudniaj pracę innym!

Astro Jam to pasjonująca gra logiczna dla 2-4 osób, której akcja osadzona jest w przestrzeni
kosmicznej. Emocje towarzyszące rozgrywce łączą się z koniecznością analitycznego myślenia a
ogrom możliwości usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających i na bardzo długo zapewni świetną zabawę.


W Astro Jam gracze działają na modularnej planszy zagrywając z ręki karty akcji i składając je w sekwencje: dzięki nim, poruszają należącymi do nich lub do przeciwników pionkami astronautów, korzystają z pomocy wspólnych robotów, przesuwają paczki w ciasnej przestrzeni stacji orbitalnej, wysyłają samych siebie lub innych astronautów na dyżur w przestrzeń kosmiczną. Komputer pokładowy zleca graczom zadania dostarczenia znajdujących się na stacji przedmiotów do jednego z trzech miejsc aktywnych, kluczowych dla funkcjonowania obiektu. W ten sposób gracze zdobywają zapewniające zwycięstwo punkty: ten, który jako pierwszy zdobędzie ich 5, wygrywa grę.


Zawartość pudelka
4 plansze
97 kart
5 żetonów przedmiotów
12 drewnianych pionków astronautów
3 drewniane pionki robotów
13 drewnianych paczek
3 instrukcje (polska, angielska, niemiecka)

Informacje o grze
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2 – 4
Czas gry:  30 – 45 min

4. Amber Route.

W Essen będzie debiutowało wydawnictwo Bomba Games. Jedną z gier, jakie przygotowują to Amber Route - gra o szlaku bursztynowym. Co ciekawe wewnątrz pudełka ma znajdować się prawdziwy bursztyn! Bardzo oryginalne, według mnie.

Ma to być gra przygodowa, która przeniesie nas w świat wierzeń słowiańskich. Autorem gry jest Krzysztof Matusik, który znany jest z takich tytułów jak Urban Panic i Craftsmen.

5. Black&White.

Kolejna gra pana Matusika i Bomba Games, która zwróciła naszą uwagę. Tym razem jest to dwuosobowy, blokowy wargame zatytułowany Black&White. W zasadzie nie ma co więcej na ten temat pisać. Mamy nadzieję, że będzie miał on przejrzyście napisane zasady i sporą dawkę regrywalności.

To tyle naszych oczekiwań wobec zapowiedzi z tegorocznego Essen. Mamy nadzieję, że również i Was czymś zainteresowaliśmy. Możemy też śmiało zapowiedzieć, że możecie się wkrótce spodziewać recenzji kilku tytułów, z którymi mogliście zapoznać się w trakcie trwania naszego cyklu.

for2players

4 komentarze:

  1. Poza Astro Jam bardzo ciekawe według mojej opinii zapowiada się Black&White :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Obczaiłem dodatek do CV. Trochę przedłuża rozgrywkę i jest całkiem, całkiem. Taki trochę na siłe zrobiony według mnie. Z Essen kumpel przytargał m.in. Amber Route. Zawiodłem się, bo gra jest... kiepsko zbalansowana. Oprawa graficzna i bursztyny w środku robią wrażenie ale mechanika kuleje. Nie polecam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń