Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

czwartek, 25 sierpnia 2016

Essen 2016. Wstęp oraz część pierwsza zapowiedzi wydawniczych gier, które zwróciły naszą uwagę

W tym roku mamy przyjemność przybliżyć Wam już 34. edycję targów w Essen. Wydarzenie to ciągle zdobywa nowych fanów. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w dniach od 13 do 16 października. Organizatorzy zapowiadają obecność ponad 1000 wystawców z 50 krajów. W tym roku udostępnią oni kilka nowych sal do zwiedzania. Jedną z nich przeznaczą specjalnie dla dziennikarzy, gdzie wydawnictwa będą miały okazję pochwalić się swoimi najnowszymi grami. Z dalszej części tekstu dowiecie się, co będzie wyróżniało te targi oraz przybliżę Wam trzy pierwsze gry, które zwróciły naszą uwagę.

Organizatorzy targów chcą przybliżyć fanom planszówek coś takiego, jak ESCAPE ROOM. W ciągu ostatnich dwóch lat nawet w Polsce pojawiły się tego typu miejsca rozrywki. Zainspirowani tym trendem chcą oni połączyć dedukcję, kreatywność oraz współzawodnictwo graczy i przybliżyć im gry LIVE ESCAPE. Chcą w ten sposób także pokazać, jak rozwiązywać zagadki, kiedy jest się pod dużą presją.
Nie zapomniano też o fanach gier wieloosobowych. Pegasus Spiele zaprezentuje Werwölfe Unterwegs. Czech Games Edition zaprasza do wzięcia udziału w rozgrywkach w Codenames Pictures. Natomiast z wydawnictwem Matagot będziecie mogli pobawić się w załogę łodzi podwodnej.
Przygotowano też różne formy rozrywki skierowane dla rodzin. Wśród nich gra Icecool, Dr Eureka, Make 'n' Brake, Cortex Challenge czy Meduris. Natomiast dzieciom zostaną zaprezentowane gry, które kształtują ich umiejętności zapamiętywania, kooperacji oraz odwagę.

Zbliża się pięćsetna rocznica reformacji protstanckiej w Europie. Tematyka ta znalazła się również w tegorocznych premierach planszówek. KOSMOS VERLAG zaprezentuje grę Luther - Das Spiel. Spielworxx przygotowało pozycję dla dwojga – Sola Fide. Zoch Spiele (Zoch Verlag) stworzyło Mea Culpa. Jako rodzinną formę rozrywki będzie można zasiąść do quizu pod tytułem MARTIN LUTHER.

Organizatorzy szacują, że najbardziej wyczekiwanymi grami są Scythe oraz Seafall. Przyznana zostanie również nagroda dla najlepszej gry dla rodzin i dorosłych oraz dzieci – Deutscher Spiele Preis. Przygotowano także specjalne miejsce, gdzie wydawcy będą mogli dowiedzieć się, jak zaprojektować gry dla daltonistów.
Nie zabraknie też wielu konkursów. Między innymi będzie można wziąć udział w światowych zawodach Carcassonne, czy GIPF.

Poniżej bliżej zaprezentuje Wam kilka z gier, które będą miały premierę w Essen.

1. SOLA FIDE: THE REFORMATION (Spielworxx, Stronghold Games)

Jest to gra dla dwóch osób stworzona przez jednego z twórców Zimnej Wojny, Jasona Matthewsa oraz Christiana Leonharda, który zaprojektował między innymi 1960: The making of the President. W Sola Fide gracze starają się urządzić reformację w Świętym Cesarstwie Rzymskim albo próbować zapobiec temu, walcząc w kręgach milicji Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Tematyka zahacza o reformację Martina Luthera, a tytułowa Sola Fida to jedna z pięciu zasad protestantyzmu. Głównie to zwróciło naszą uwagę w zapowiedziach gier na targi. Ponadto, sądząc po nazwiskach projektantów tej gry, spodziewamy się gry o silnie wyczuwalnej fabule i wymagającej rozgrywce.
2. MEA CULPA (Zoch Verlag)
Wydawnictwo Zoch Verlag zapowiedziało grę Mea Culpa, przeznaczoną dla dwóch do czterech zawodników. To, co przykuwa uwagę, to oprawa graficzna wykonana przez Franza Vohwinkela. Zdecydowanie okładka zachęciła nas do przyjrzenia się bliżej też pozycji. Gra ta przeznaczona jest dla osób powyżej czternastego roku życia. Mea Culpa ma dość pokręcone zamierzenie, przynajmniej tak się wydaje na pierwszy rzut oka. Zadaniem zawodników jest zakończyć grę, jak najbliżej bram niebios. O co chodzi? Chodzi o to, że wszyscy jesteśmy grzesznikami w grze. W ciągu rozgrywki staramy się wspomagać budowę trzech katedr w mieście, aby uzyskać, jak najwięcej odpustów. Niby nic trudnego, ale w między czasie będziemy musieli kupczyć na rynku oraz odwiedzać dom publiczny, aby zyskać odpowiednie konekcje. Na pierwszy rzut oka ta pozycja wydaje się dość ciekawą grą, w której trzeba będzie dobrze zarządzać surowcami i obliczać zyski oraz ewentualne straty.3. ICE COOL (AMIGO Spiel, Brain Games)
Jest to bardzo zwariowana gra dla każdego. Planszę do gry tworzymy wyjmując z pudełka inne pudełka. Spinamy je ze sobą klamerkami w kształcie rybek i ... pstrykamy pingwinami! Część z graczy stara się przejść przez bramki/drzwi z rybami. Natomiast, aby je zdobyć, jeden z uczestników ma na celu zbijanie pionków pozostałych rywali. Zazwyczaj nie jest zwracamy uwagi na gry zręcznościowe, ale założenie pstrykania tymi plastikowymi pingwinami ma jakieś magnetyczne właściwości.

Kolejny tekst już za tydzień.


Zdjęcia pochodzą z serwisu BGG oraz stron wydawców. Informację prasową o targach 2016 w Essen oparliśmy o danych od organizatora. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz