Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

sobota, 17 maja 2014

Zapowiedź Greenland od Phila Eklunda i Philippa Klarmanna - Sierra Madre Games.


Jak zapewne już wiecie jestem fanem gier Phila Eklunda. Są to niebywałe symulacje poruszające dość nietypowe tematy. Buszując ostatnio w Internecie natrafiłem na informację, że autor ten planuje wydać nową pozycję. Będzie ona nosiła tytuł Greenland. Podczas mojej ostatniej wymiany wiadomości z Philem, udostępnił mi on do wglądu niektóre pliki jego nadchodzącej produkcji. Zapraszam na krótką zapowiedź gry Greenland.

Co tym razem będziemy symulować?
W grze przeniesiemy się na średniowieczną Grenlandię. Każdy z graczy, a może być ich od jednego do trzech, stanie na czele jednego z plemion zamieszkujących te tereny i będzie się starać przeżyć w bardzo niekorzystnych warunkach. Do wyboru będziemy mieli ludzi reprezentujących Kulturę Dorset (Tunit tribe), Kulturę Thule (Thule tribe) oraz, w największym uproszczeniu, Wikingów (Norsemen tribe). Każda tura w grze będzie reprezentowała okres obejmujący rozwój jednego pokolenia każdego z tych plemion.

Jak to będzie działać?
Na początku zaznaczę, że będzie to gra karciana. W pudełku oprócz kart znajdziecie kostki populacji, które zależnie od swojego umiejscowienia będą reprezentować kolonistów, mężów lub myśliwych. Traperów będą reprezentować troszeczkę większe znaczniki. Oczywiście nie obejdzie się bez standardowych dysków, znanych z produkcji Sierra Madre Games. Będą one reprezentować wszelkiego rodzaju surowce: drewno, siano, tran czy żelazo.
Tura będzie się składała z serii kilku następujących po sobie faz. Na początku każdy z graczy rozpatrzy wydarzenie. Następnie przyjdzie pora na przydzielenie naszych myśliwych do zbierania surowców (worker placement). Potem nastąpią negocjacje między graczami dotyczący zaślubin czy bezkrwawego opuszczenia danego terytorium. Kiedy już wszystko zostanie ustalone, to będziemy rzucać kostkami, czy naszym myśliwym udało się pozyskać odpowiednie surowce. Następnie będziemy udomawiać zwierzęta i na koniec nasza starszyzna będzie mogła skorzystać ze swoich akcji.
W ogromnym skrócie tak to będzie działać. O szczegółach konkretnych faz i akcji będę Was informować w przyszłości.

Kiedy premiera?
Jeżeli w najmniejszym stopniu zaciekawiła Was ta gra to pewnie zadajecie sobie pytanie: kiedy będę mógł ją kupić? Z rozmowy z Philem wynika, że gra będzie dostępna w tym roku, w okolicach sierpnia/września. Nie cytujcie mnie, bo nie można przecież przewidzieć wszelkich nieoczekiwanych zdarzeń. W związku z tym trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość. Z czasem postaram się Wam przybliżać wszelkiego rodzaju niuanse związane z tą grą.

Tomasz 'Jose' Waldowski
Wywiad z Philem Eklundem możecie przeczytać tutaj.

1 komentarz: