Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 23 września 2015

Catan Traveler - Compact Edition. Recenzja gadżetu od wydawnictwa Mayfair Games.


Tytuł: Catan Traveler - Compact Edition
Wydawca: Mayfair Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 75 minut
Język: angielski 
Z grą Catan (kiedyś Osadnicy z Catanu) nasza dwójka miała do czynienia na początku swojej wielkiej przygody z planszówkami, czyli w 2013 roku. Spodziewaliśmy się po opiniach, że będzie to dobra pozycja. Niestety nie przychyliliśmy się do tego, a wręcz gra nas odrzuciła poprzez swoją monotonię. Sprawiła ona, że rozgrywka dłużyła się.
Dzisiaj zaprezentuję Wam najnowszą edycję tej gry - Catan Traveler, która została wydana z okazji dwudziestej rocznicy premiery tego tytułu. Oferuje ona wariant dla dwóch graczy, który również sprawdziliśmy. Zapraszam do zapoznania się z moją opinią o tej, kultowej już, grze.

Kompaktowe wydanie.

Catan Traveler, jak sama nazwa wskazuje, ma być wersją mobilną pierwowzoru. Została wydana w plastikowym pudle, w którym mieszczą się wszystkie elementy gry. Jednak to nie do końca prawda. Do pudła nie wsadzicie kawałków mapy. Nie jest ona wydana w postaci odrębnych heksów, jak w wersji oryginalnej. Tutaj składa się z 6 elementów, które niczym puzzle składamy razem tworząc planszę. Pomimo tego, że te kawałki są dwustronne to regrywalność jest mniejsza niż w oryginale. 


Po otworzeniu pudła ukazuje się nam heksagonalna plansza z dziurkami, w które w trakcie rozgrywki będziemy wciskać specjalnie przystosowane do tego pionki: drogi, osady i miasta. Są one plastikowe w kolorach: czerwonym, żółtym, niebieskim i beżowym (ecru). Jest też i złodziej, który nie posiada specjalnego wciskacza i może łatwo się zgubić. Elementy te zostały schowane na bokach pudła w specjalnych szufladkach, które ponadto mieszczą dwa trzymacze kart. Surowce są takie same jak w oryginale: kamień, glina, zboże, drewno i owca. Ponadto jest talia kart rozwoju. Dla każdego gracza przygotowano również skrót, informujący, co może wybudować, za jakie surowce i ile jest to warte punktów. Dodatkowo dołączono karty handlu, które są niezbędne do rozgrywki dwuosobowej. Karty są bardzo dobrej jakości, lecz miniaturowe - mniej więcej 3 na 1,5 centymetra. Niektórzy mogą czuć się nie komfortowo trzymając tak małe karty. Dołączono też dwie kości do gry, oczywiście miniaturowe. Zamknięto je w pudelku i potrząsając nim wykonujemy "rzut" kośćmi.


Całe wykonanie Catan Traveler przypomina mi o grach z dzieciństwa, jak Chińczyk czy Szachy. Elementy były plastikowe, grube oraz ciężkie. Kostki do gry zamykano w specjalnych kulkach, które pod wpływem ucisku podskakiwały i wyskakiwał wynik. Nie wiem, czy taki był zamiar, jednak Catan Traveler doskonale wpasowuje się w czasy mojego dzieciństwa, czyli dwadzieścia lat temu.Rozgrywka dwuosobowa.

Przede wszystkim w grze dwuosobowej rzucamy dwa razy kośćmi, wprowadzając po kolei efekty. Jeżeli wyrzucimy dwa takie same wyniki, to przerzucamy do skutku, aż uzyskamy inny rezultat. Ponadto na początku ustawiamy w z góry narzuconym miejscu dwie osady w kolorach, których sami nie wybraliśmy. Symbolizują one zawodników, których nikt nie będzie bezpośrednio kontrolował. Nie zbierają oni również surowców. Natomiast w czasie gry, za każdym razem, kiedy gracz zbuduje drogę albo osadę, to przejmuje czasowo kontrolę nad jednym z tych zawodników. Stawia na planszy adekwatnie jeden z elementów w wybranym przez siebie miejscu, zachowując podstawowe zasady budowania. W ten sposób plansza równomiernie się wypełnia, blokując zawodnikom możliwość swobodnego rozwoju. Ponadto każdy gracz otrzymuje karty handlu, które pozwalają na wykonanie jednej z dwóch akcji:
- przestawienie złodzieja na środkowe pole pustyni. W ten sposób możemy odblokować sobie dostęp do swojego źródła surowców;
LUB
- zabranie dwóch kart surowców rywalowi i oddanie mu tej samej liczby swoich kart.


Możemy zdecydować się na wykonanie dodatkowej akcji przed albo po rzutach kośćmi. Jeżeli mamy mniej lub tyle samo punktów co przeciwnik, to wydajemy jedną kartę handlu. Jeżeli prowadzimy w punktacji to musimy poświęcić aż dwie. W czasie rozgrywki możemy zdobyć dodatkowe karty handlu, między innymi za budowę osady na skrajach planszy.

Wariant ten pozwala dwóm graczom cieszyć się Catan Traveler. Pomysł jest dobry i rozgrywka niewiele różni się od tej wieloosobowej. Karty handlu wprowadzają możliwość kontrolowania posunięć rywala, bo jeśli ma on 4 karty surowców na ręku, z czego wiemy, że dostał 3 gliny w tej turze, a nam jest ona bardzo potrzebna, to zdecydujemy się na zagranie karty handlu. Pozwalają nam również przestawić złodzieja, jeśli ten blokuje jakieś istotne pole z surowcami.


Czy zmieniłam zdanie o tej kultowej grze?

Podsumowując, Catan Traveler jest wydany pomysłowo. Szufladki są funkcjonalne, a trzymacze do kart zapewniają nam możliwość grania w grę nawet przy wietrznej pogodzie. Minusem jest niższa regrywalność, jednak nie o to chodzi w tej edycji, lecz o jej mobilność. To z całą pewnością udało się projektantom.


Czy zmieniłam zdanie o samej grze? Fantastyczne wydanie nie wpłynęło na opinię o Catanie. Zarówno w rozgrywce dwuosobowej, jak i trzyosobowej (bo takie dotychczas rozegraliśmy) brak wpływu na rzuty kośćmi był frustrujący. Czasami przez 3 tury nic nie mogłam zrobić, bo żadne z moich pól nie przyniosło mi surowców. Nie było to spowodowane złym rozmieszczeniem moich miast, brakiem dostępu do portów, lecz losowością. Przez to gra strasznie wydłużała się. Zagraliśmy w Catan Traveler z naszym nowicjuszem i zauważyłam, że pierwsze kilka tur to była fascynacja, która z czasem przerodziła się w  znużenie.

Ze względu na unikalność wydania zatrzymamy sobie tę grę. Zapewne będziemy ją zabierać ze sobą na spotkania ze znajomymi w plenerze, bo nawet kostki nie zgubią się w trawie :-) 

Sylwia

Pomocnicza ocena zbiorcza według naszej zawiłej skali:
I.
Klimat
4/6
II.
Losowość
2/6
III.
Błędy w grze
6/6
IV.
Złożoność
6/6
V.
Interakcja
5/6
VI.
Wykonanie
6/6
VII.
Cena
6/6
VIII.
Czas rozgrywki
2/6
IX.
Ocena wariantu 2-osobowego
3/6
Końcowa nota:  4.44/6


Grę udostępniło wydawnictwo:
http://www.mayfairgames.com/
Bardzo serdecznie dziękujemy!


... and something for our international readers:
Pros:
+ simple rules
+ good for beginners 
+ outstanding and functional look
+ mobility

Cons:
- too long thus boring for experienced players

- replayability


4 komentarze:

 1. Mam pytanie, bo nie za bardzo zrozumiałem fragment tekstu:
  "Została wydana w plastikowym pudle, w którym mieszczą się wszystkie elementy gry. Jednak to nie do końca prawda. Do pudła nie wsadzicie kawałków mapy."

  Czyli? CAŁOŚĆ gry składa się w pudełko i schowki a elementy planszy oddzielnie poza "walizeczką" ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie... Jest możliwość schowania wszystkiego do walizeczki... Niemniej zajmuje to za wiele czasu, przez co nie jest warte zachodu. Wiemy, że jest to bez sensu :-)

   Usuń
 2. Jak wiele czasu zajmuje ułożenie stosu z 6 części mapy w jednym rogu planszy i zamknięcie walizeczki? I dlaczego nie jest warte zachodu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mierzyliśmy czasu. Trzeba je zawsze ułożyć w taki, a nie inny sposób. Poza tym, jeśli coś się lekko przesunie, to nie można domknąć walizeczki. Po kilku takich próbach staje się to irytujące.

   Usuń