Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

wtorek, 28 czerwca 2016

Gobblety. Recenzja gry od wydawnictwa FOX GAMES


Tytuł: Gobblety
Wydawca: FOX GAMES
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2
Czas gry: 5 minut

Gobblety to gra, która pierwotnie została wydana w 2000 roku. Miała ona kilka swoich odsłon: drewniane i plastikowe, w różnych kształtach i kolorach. W tym roku wydawnictwo FOX GAMES postanowiło wydać ją na rynek polski w „odrestaurowanej” i kolorowej wersji, bardziej przyjaznej dla młodszych zawodników. Czy pomimo tego mogą się przy niej bawić dorośli? Sprawdziliśmy. Zapraszam do lektury.


Pudło z okienkiem
W pudle z grą znajdują się:
-         cztery belki, które służą do stworzenia planszy;
-         pionki (nazywane gobbletami): 6 pomarańczowych i 6 niebieskich, po dwa w trzech rozmiarach;
-         plastikowy woreczek, do łatwiejszego transportu gry.
Instrukcja jest napisana poprawnie. Również nie mam żadnych zastrzeżeń do wykonania elementów gry. Są one bardzo kolorowe i solidne.

Opis rozgrywki
Na początku należy ułożyć planszę z dołączonych belek, tam aby tworzyły siatkę 3x3. Następnie każdy wybiera sobie kolor i bierze wszystkie gobblety. 
W swojej turze gracz może wykonać jedną z dwóch akcji:
- umieścić swojego gobbleta na planszy: na pustym polu lub na innym mniejszym pionku (swoim albo rywala);
- poruszyć swojego gobbleta, który jest na planszy na puste pole lub na inny mniejszy pionek (swój albo rywala). Jedynym zastrzeżeniem jest to, że jak już lekko podniesiemy gobbleta, to już musimy nim ruszyć. Ma to znaczenie, gdyż pod nim może się już znajdować jakiś pionek, o którym zapomnieliśmy. 
Celem gry jest ustawienie trzech swoich pionków w linii. Wygrywa ten, komu uda się to zrobić jako pierwszemu. Przez to, że można zakrywać inne mniejsze pionki, może się zdarzyć, że zwycięzca zostanie wyłoniony w turze przeciwnika.

Kółko i krzyżyk dla każdego
Gobblety to ulepszona wersja bardzo popularnej łamigłówki – kółko i krzyżyk. Zasady więc są większości z nas znane: wystarczy ustawić trzy swoje pionki w linii, zanim zrobi to nasz rywal. Jedyną zmianą jest wprowadzenie pustych gobbletów, które umożliwiają zakrywanie znaczników: swoich albo rywala. Wprowadza to do gry element pamięciowy, dzięki czemu można zdobyć przewagę nad przeciwnikiem, który na chwilę się rozkojarzył. Wielokrotnie w naszych rozgrywkach chowanie swoich pionków dawało przewagę. 
Zaletą Gobbletów jest mobilność. Można je spakować w dołączony woreczek i wziąć ze sobą wszędzie. Zagranie w nie na plaży nie stanowi żadnego problemu, bo elementy są plastikowe i nawet wiatr ich nie przestawi. Dodatkowo można z nich robić babki z piasku :-) 
Gobblety to prosta i szybka gra, oparta na prostych zasadach. Pogracie w nią z każdym: młodszą i starszą osobą. Nawet dorośli dobrze będą się przy niej dobrze bawić, bo kto nie lubi grać w kółko i krzyżyk?

Sylwia

Grę udostępniło wydawnictwo: 
http://foxgames.pl/
Bardzo serdecznie dziękujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz