Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 1 czerwca 2016

Flip City: Reuse. Recenzja dodatku od Tasty Minstel Games

Tytuł: Flip City: Reuse
Dodatek do: Flip City
Wydawca: Tasty Minstrel Games
Rok Wydania: 2016
Liczba graczy: 2-4
Język: angielski

Jakiś czas temu recenzowaliśmy na naszej stronie grę Flip City. Jest to tytuł „microdeckbuildingowy”. Bardzo nas on zachwycił, gdyż naszym zdaniem wprowadzał coś świeżego do mechanizmu budowania talii (dwustronne karty) oraz łączył go z zarządzaniem ryzykiem (press your luck). W tym roku Tasty Minstrel Games postanowiło wydawać do niego dodatek zatytułowany Reuse. Zobaczmy, co ciekawego wnosi on do gry.


Dwie, a w zasadzie cztery nowe karty
Dodatek ten nie wprowadza modyfikacji zasad gry podstawowej. Nie będę tu streszczał podstawowych mechanizmów gry, zainteresowani mogą zapoznać się z nimi w recenzji na naszej stronie – click. Rozszerzenie Reuse dodaje wyłącznie dwie dwustronne karty, po czternaście sztuk każdej:

Flea Market/Recycle Bin – Pchli Targ/Kosz Na Śmieci
Flea Market kosztuje dwa pieniążki i pozwala pozostawić go w stosie kart odrzuconych, gdy tasujemy na nowo talię. Jego specjalną zdolnością jest to, że kiedy tam się znajduje, to możemy go obrócić i dostać jeden pieniążek. Może nam to pomóc w zakupie/ulepszeniu budynku w odpowiednim momencie.
Recycle Bin można uzyskać tylko poprzez obrót Pchlego Targu. Nie ma on żadnej zdolności, więc w teorii wyłącznie zaśmieca nam talię. W praktyce może być to przydatne, gdy chcemy wygrać poprzez zagranie 18 kart i Convenience Store (karta z gry podstawowej). Za koszt jednego pieniążka można go obrócić z powrotem na Flea Market i nie zużywa to naszego standardowego, jednego obrotu na turę.

Plumber Shop/Renewal Agency – Sklep Hydrauliczny/Restaurator Budynków
Plumber Shop kosztuje trzy pieniążki. Przede wszystkim wytwarza jeden znaczek niezadowolenia oraz dostarcza dwa pieniążki. Ma on jeszcze bardzo ciekawą zasadę specjalną, która wprowadza trochę negatywnej interakcji pomiędzy graczami. Mianowicie po jego zagraniu zmuszamy wszystkich naszych przeciwników do odrzucenia z wierzchu lub spodu talii, aktualnie znajdującej się tam karty. Za dwa pieniążki można go ulepszyć w Restauratora Budynków.
Renewal Agency produkuje trzy pieniążki, ale tylko na ulepszanie (obracanie) kart lub na kupowanie ulepszonych kart. Jeśli znajduje się w stosie kart odrzuconych, to można go z powrotem zamienić w Sklep Hydrauliczny i wygeneruje to jeden pieniążek. Według mnie jest to najlepszy budynek w całym dodatku, gdyż bardzo ułatwia on ulepszanie kart.

To, czego się spodziewałem
Reuse spełnił oczekiwania, jakie miałem wobec tego dodatku. Poprzez wprowadzenie tych dwóch typów kart, uzyskaliśmy możliwość tworzenia nowych dróg do zwycięstwa oraz combosów. Ceną tego jest niestety to, że te kilka nowych budynków wprowadza, czy też uwidacznia, pewne niedociągnięcia w zasadach Flip City. Jednak nie jest to na tyle denerwujące, aby zniechęcić do dalszych rozgrywek. Wręcz przeciwnie, gdyż gdy zasiadam do partii, to szukam nowych, interesujących metod na uzyskanie zwycięstwa. Nie zawsze udaje mi się je osiągnąć, ale podoba mi się proces tworzenia talii w tej grze. Co więcej, nie musimy korzystać z wszystkich dodatkowych budynków, jeśli nie chcemy. Jeżeli masz już grę Flip City i cenisz ją sobie za to co my – dynamiczną i ciekawą dwuosobową rozgrywkę, to dodatek Reuse powinien znaleźć się w Twojej kolekcji.

Tomasz

Ocena dodatku: 6/6

Grę udostępniło wydawnictwo: 
http://playtmg.com/
Bardzo serdecznie dziękujemy!

and something for our international readers:
Pros:
+ provides more paths to victory
+ creates more opportunities for „combo making”
+ if you like the base game, you should buy Reuse

Cons:
- creates some minor inconsistencies in the rules

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz