Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

czwartek, 3 listopada 2016

Ticket to Ride: Nordic Countries. Recenzja gry z serii Wsiąść do Pociagu

Tytuł: Ticket to Ride: Nordic Countries
Wydawca: Days of Wonder
Rok wydania: 2007
Liczba graczy: 2-3
Czas gry: 40-60 minut

Prawie trzy lata temu, w naszym serwisie, mogliście przeczytać o grze Wsiąść do Pociągu: Europa (click). Nasza konkluzja była taka, że rozgrywki w dwie osobowy nie stanowią większego wyzwania, ale gra się przyjemnie. W związku z tym, że raczej wolimy skakać sobie do gardeł, blokować się i przeszkadzać w grach planszowych, postanowiliśmy sprawić sobie omawianą edycję gry – Nordic Countries.


Co w pudle?
Przede wszystkim została ona stworzona dla potyczek dwu i trzyosobowych. Ponadto jest to samodzielna pozycja, a nie tylko mapa, więc nie wymaga posiadania żadnej podstawki (czy to Europy, czy USA). W pudle jest wszystko, co pozwala zasiąść do rozgrywki. Wśród nich:
 • mapa krajów nordyckich;
 • po 40 pociągów w trzech kolorach: fioletowym, białym i czarnym. Ponadto jest 5 dodatkowych, które są nieużywane na tej mapie, ale potrzebne do innych, gdybyście chcieli dokupić na przykład Szwajcarię.
 • 110 kart Pociągów;
 • 14 kart Lokomotyw;
 • 46 kart Biletów.

Wszystkie elementy są wykonane na poziomie, jaki znajdziecie w innych grach z tej serii. Na kartach znajduje się grafika, nawiązująca do mroźnego klimatu w krajach nordyckich. Na przykład na lokomotywach leży śnieg.

Zasady do gry
Osoby, które nie znają podstawowych reguł Wsiąść do Pociągu, odsyłam do naszej recenzji. Ażeby się nie powtarzać wymienię tylko zmiany, jakie zostały wprowadzone w Nordic Countries:
 • brak dworców,
 • 10 punktów za największą liczbę ukończonych tras (a nie za najdłuższą trasę, jak w Wsiąść do Pociągu: Europa),
 • brak ograniczeń, co do liczby kart Lokomotyw, jakie gracz może dobrać w jednej turze,
 • karty Lokomotyw to nadal jokery. Jednak w tej wersji gry mogą być tylko użyte w Tunelach lub Promach;
 • trasa Murmańsk-Lieksa ma specjalne zasady. Zawodnik może użyć dowolnych czterech kart (nawet Lokomotyw), jako zamiennik karty jednego koloru;
 • Promy łączą dwa sąsiadujące miasta przez wodę. Jeżeli zdecydujemy się zająć tego rodzaju trasę, to za każdy symbol lokomotywy na niej musimy zagrać kartę Lokomotywy. Ponadto zawodnik może zagrać dodatkową kartę Lokomotywy, jako zastępnik karty kolorowej. Kolejną specjalną zasadą dotyczącą Promów jest możliwość zagrania trzech dowolnych kart, jako Lokomotywy. Pamiętajcie, że te zasady dotyczą tylko Promów.
Pozostałe zasady pozostają bez zmian. Najdłuższa możliwa trasa pomiędzy Murmańskiem a Lieksą składa się z 9 wagonów i jest warta 27 punktów.


Podsumowanie
Ta wersja Ticket to Ride znalazła się w mojej i Tomasza kolekcji z jednego poważnego powodu. Dotychczas graliśmy w Europę, lecz rozgrywka dwuosobowa była mało satysfakcjonująca i za lekka. Dlatego Skandynawia wydawała się dla nas dobrym rozwiązaniem. Gra na tej mapie jest zdecydowanie wredniejsza. Zawodnicy mają bardzo duże pole do popisu, jeśli chodzi o blokowanie rywali. Weźcie pod uwagę fakt, że w rozgrywkach dwuosobowych nie biorą udziału Podwójne trasy, więc na mapie jest ciasno. Również karty Biletów są tak skonstruowane, że niezbudowanie ergonomicznej trasy przez każdego z zawodników jest niemożliwe. Czasami więc to blokowanie dostępu do miast jest niezaplanowane. 

Dodatkowym utrudnieniem jest ograniczone znaczenie kart Lokomotyw. Wprawdzie możecie wziąć je dwie w jednej turze, ale miejsc, gdzie można ich użyć jest mniej, bo nie wykorzystacie ich przy budowie tras "zwykłych". Na mapie krajów nordyckich nie ma też szarych Tuneli. W związku z tym ich zbudowanie jest trudniejsze i wymaga od graczy większej kontroli w doborze kart. Oczywiście dochodzi do tego wszystkiego zimowa oprawa graficzna, wręcz świąteczna. Na kartach śnieg przykrywa wierzchnie części Lokomotyw i Pociągów. Ponadto Tomasz ucieszył się, że mógł grać fioletowymi pionkami. Polecam tę wersję Ticket to Ride graczom bardziej zaawansowanym. Tym, którzy cenią „familijność” w Europie może nie spodobać się ta agresywna mapa.

Sylwia

1 komentarz:

 1. Kupiłem niedawno dodatek z mapami Indii oraz Szwajcarii. Ta druga to też mała mapa, z tego co widzę z podobnymi zasadami. Drobna poprawka do tekstu: na tej mapie też wystarczy 40 wagonów.

  OdpowiedzUsuń