Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 19 sierpnia 2015

Piłka w grze. Recenzja gry od wydawnictwa FOX GAMES.


Tytuł: Piłka w grze!
Wydawca: FOX GAMES
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2
Czas gry: 20 minut

Piłka w grze! to gra taktyczna. Pierwotnie została wydana w 2000 roku pod nazwą Goal. W zeszłym roku wydawnictwo FOX GAMES postanowiło wypuścić ją na polski rynek. Całkiem nową oprawę graficzną nadał jej Tomasz Larek (Atak Zombie).
Wydano ją na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Brazylii. W naszym egzemplarzu można grać stroną polską albo niemiecką, a nie brazylijską albo hiszpańską. Jest to tegoroczna reedycja tej gry.


Elementy w pudełku.
W niewielkim pudełku znajduje się mini plansza z wizerunkiem boiska, żetony piłek oraz karty:
-         96 akcji – zagrywane przez każdego gracza,
-         6 taktyki – po 3 dla każdego zawodnika,
-         4 ustawień – po 2 dla każdego gracza,
-         2 drużyn – dla oznaczenia stron, którą zawodnicy grają.

Karty akcji dzielą się na dwie części: akcję ataku i obrony. 


Karty taktyk używane są tylko w wariancie zaawansowanym. Na początku gry każdy dostaje po 3 dwustronne karty (obrona/atak). Każdą z nich może użyć tylko raz na cały mecz. Ich zagranie jest możliwe, jeśli w danym momencie gry spełniony zostanie jej warunek zagrania (np.  żeton piłki znajduje się na środku boiska). Karty taktyk wprowadzają nieco zamieszania na boisku. Nigdy nie wiadomo, kto jej użyje, gdyż w większości z nich, aby je zagrać trzeba posiadać na ręce karty (np. Długi przerzut) i je odrzucić. 


Karty ustawień również używane są w wariancie zaawansowanym. Każdy startuje z dwoma dwustronnymi kartami. Na początku każdej połowy wybiera jedną z nich. Modyfikują one liczbę kart, jaką zawodnicy mogą zagrać w danych strefach boiska.
Oba te warianty można oczywiście ze sobą łączyć. 

Elementy gry są dobrej jakości. Malutkie boisko wpływa na mobilność tej pozycji.


Rozgrywka.
Gra w Piłka w grze! dzieli się na dwie połowy. Każda z nich kończy się, kiedy jeden z graczy zagra ostatnią kartę z ręki. Wygrywa ten, kto zdobędzie największą liczbę goli (oczywiście!). 
Na początku gry dzielimy wszystkie karty akcji na dwa równe stosy: na pierwszą i drugą połowę meczu. Wybieramy strony i dobieramy po 5 kart akcji. W swojej turze atakujący może zagrać od 1 do 3 kart. Na każdą z nich broniący wystawia swoją kartę z odpowiednią akcją obrony albo faul taktyczny. Jeżeli atakującemu uda się przebić, to przesuwa piłkę w stronę bramki atakującego. W następnej turze ponownie może wykonać atak. Jeśli broniącemu uda się obrona, to on przejmuje piłkę i w następnej turze staje się atakującym. Bez względu na rezultat, gracze na koniec tury dobierają karty do 5.
Jeżeli w którymś momencie, piłka znajdzie się w polu karnym przeciwnika, to gracz wykonuje strzał na bramkę. Oczywiście jeśli rywalowi nie uda się go obronić, zawodnik zdobywa gola. 

Podsumowanie.
Piłka w grze! to gra dla każdego. Z całą pewnością lepiej będzie przy niej bawić się dziecko z rodzicem (pozycja od 7 roku życia), niż dwóch dorosłych. Zasady do gry są proste, a dla fanów piłki nożnej tym bardziej klarowne. Dzieciom wystarczy powiedzieć (tym nie-planszówkowym), że muszą zagrywać z ręki karty o takich samych nazwach i można grać. Rozgrywka jest też dynamiczna i szybka. Dzieci nie powinny więc się znużyć w trakcie potyczki.
Dla zaawansowanych graczy poleciłabym inne szybkie, emocjonujące i proste zasadami mini gry. Wprawdzie warianty wprowadzają nieco zmienności do rozgrywek, lecz to nadal za mało dla tych, którzy szukają wyzwań w grach planszowych. Poza tym wprowadzają one więcej niedopowiedzeń w zasadach, niż wpływu na to co dzieje się na stole. W Piłce w grze jest dużo losowości. To jak potoczy się tura atakującego zależy od kart posiadanych na ręce. Musi on liczyć na szczęście, że akurat broniący ich nie posiada. Oczywiście można liczyć karty, ale to nie oto chodzi w tej prostej gierce.
Plusem tej gry jest jej krótki czas rozgrywki. Można więc w nią grać nawet w przerwach meczu, albo czekając aż ugotują się ziemniaki do obiadu i spędzić czas z pociechą. Mogę ją polecić też fanom piłki nożnej, którzy nie mieli dużej styczności z nowoczesnymi grami planszowymi. Odnajdą w tej pozycji szybką i niezobowiązującą rozgrywkę. Natomiast „prawdziwi” gracze mogą w tej pozycji zobaczyć za wiele podobieństw do tradycyjnej Wojny (gra karciana).

Sylwia Pomocnicza ocena zbiorcza według naszej zawiłej skali:
I.
Klimat
4/6
II.
Losowość
2/6
III.
Błędy w grze
4/6
IV.
Złożoność
6/6
V.
Interakcja
6/6
VI.
Wykonanie
6/6
VII.
Cena
6/6
VIII.
Czas rozgrywki w dwie osoby
5/6
IX
Ocena gry dla początkujących
3/6
Końcowa nota:  4.66/6


Grę udostępniło wydawnictwo: 
http://foxgames.pl/
Bardzo serdecznie dziękujemy!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz