Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

poniedziałek, 11 stycznia 2016

Fruit Mix. Recenzja gry od wydawnictwa Lifestyle Boardgames


Tytuł: Fruit Mix (Фруктовый Микс)
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 1-6
Czas rozgrywki: 10-20 minut
Język: angielski, rosyjski (niezależna językowo)

W czasie trwania targów Essen niezapowiedzianie odwiedziliśmy stanowisko Lifestyle Boardgames. Jest to rosyjskie wydawnictwo, z którym współpracowaliśmy promując ich grę Artificium. Szerzej o tym spotkaniu pisałam w relacji z targów (click). Dzisiaj zaprezentuję Wam dokładnie grę Fruit Mix.


Truskawka czy arbuz?
Gra ta została dość efektywnie wydana: w niewielkim sześciennym pudle, które możecie zawiesić na haczyku. Ponadto można ją zakupić w wersji truskawkowej albo arbuzowej. Zawartość pudełka  niczym się jednak nie różni. W środku znajdziecie 48 płytek z dwunastoma różnymi owocami, z czterema różnymi kształtami talerzy i w czterech różnych kolorach tła (obrusu). Ażeby dać możliwość grania w Fruit Mix daltonistom, obrusy mają różną teksturę.

Wystarczy zapamiętać kształt, kolor obrusu i owoc! To takie proste!
Fruit Mix to, jak Tomasz mówi, memory na sterydach. Zapewne większość z Was grała w tego typu gry: odkrywamy dwa kafelki jeden po drugim i staramy się znaleźć parę takich samych elementów. W tej grze to nie jest takie proste.
Wszystkie płytki musimy dokładnie pomieszać. Następnie na stół wykładamy 5 z nich odkrytych.
Każdy z zawodników startuje z określoną liczbą płytek, zależną od liczby graczy chcących zasiąść do rozgrywki (od 7 do 21 płytek). Są one tajne dla naszych przeciwników. Układamy je losowo w zasłonięty stos. Pozostałe płytki nie biorą udziału w grze.
Zawodnicy starają się zapamiętać wyłożone na stole płytki. Odliczamy 20 sekund … i wszystkie zasłaniamy. Teraz zaczynamy zabawę.

Każdy z graczy, w z góry ustalonej kolejności, rozgrywa swoją turę. Bierze pierwszą płytkę ze swojego stosu i ją odsłania. Potem dopasowuje ją do jednego z wyłożonych na stole kafelka, korzystając z tego, co zapamiętałeś. Jego celem jest znalezienie płytki, która ma inny kształt talerza, inny kolor obrusa i inny owoc. Następnie gracz odsłania zakrytą płytkę i sprawdza, czy mu się udało. Jeżeli jego zagranie się powiodło to płytka ze stołu odkładana jest do pudełka, a jego płytka wędruje na jej miejsce na stole (odsłonięta). Jeżeli natomiast zawiodła nas pamięć i chociaż jeden z trzech elementów jest identyczny z tym na naszym kafelku, to płytka ze stołu wędruje na spód naszego stosu, a nasza zajmuje jej miejsce. Następnie swoją turę wykonuje kolejny zawodnik. 

Celem jest pozbycie się wszystkich swoich płytek. Oczywiście może się zdarzyć, że po zagraniu kafelka ze swojego stosu będziecie przekonani, że nie jesteście w stanie go nigdzie zagrać (każdy z nich posiada element z waszej płytki). Wówczas odkładacie swoją płytkę na spód swojego stosu i wykładacie następną.
Jeżeli na stole znajdą się tylko odkryte płytki, to należy dać każdemu szansę na ich zapamiętanie przez 20 sekund. Dalsza gra toczy się według początkowego schematu.

Gdyby okazało się, że jednak za trudna gra, to można prościej … :-)
Gra posiada dwa warianty rozgrywki: dla pięcio- i ośmiolatków. Jeden z nich to standardowe memory, czyli znalezienie dwóch tych samych kafelek. Gracz, któremu uda się zebrać najwięcej płytek do momentu wyczyszczenia stołu z elementów wygrywa rozgrywkę. Drugi z nich dla nieco starczych wyjadaczy wprowadza do gry podstawowej zasadę wykonania kilku tur po sobie. Jeżeli uda się Wam za pierwszym razem dopasować swoją płytkę, to możecie spróbować dopasować kolejną. Macie takie trzy szanse. Wprowadza on więcej dynamiki do gry, lecz wasi rywale mogą zapomnieć, jaki kafelek gdzie leżał. Dla mnie to świetny pomysł na urozmaicenie podstawowej gry i sposób, aby z rozgrywki na rozgrywkę stopniować sobie poziom trudności.

Opinia o grze
Uważam, że Fruit Mix to świetna gra dla każdego. Będziecie się w nią dobrze bawić zarówno z dziećmi, jak i babcią i dziadkiem. Pod warunkiem, że wszyscy uczestnicy mają dobry wzrok ;-) Wykonanie jej jest naprawdę na wysokim poziomie. Kafelki są grube i wytrzymałe. Dodatkowym atutem jest efektowne pudełko.
Zaawansowani gracze nie znajdą w niej żadnej głębszej strategii, czy taktyki. Uważam jednak, że sprawdzi się ona, jako filer przed cięższymi tytułami. Mogę nawet przypuszczać, że poprzez jej elastyczność zagracie sobie w Fruit Mix ze znajomymi i ich dziećmi. Potem dzieci pójdą spać, a wy możecie zacząć grać w gry dla „zaawansowanych”. Dzięki tej grze, najmłodsi nie będą czuć się odrzuceni na takim spotkaniu.
Niestety póki co gra jest niedostępna w sprzedaży. Jeśli jednak Was zainteresowałam, warto podpytać wkrótce polskie sklepy, bo gra będzie miała dopiero swoją oficjalną premierę w 2016 roku. Poza tym, kto wie, może doczeka się polskiej edycji.


Sylwia

Grę udostępniło wydawnictwo: 
http://www.lifestyleltd.ru/
Bardzo serdecznie dziękujemy!


...and something for our international readers.
Pros:
+ simple rules
+ good for beginners
+ as a filler: good for experienced players
+ interesting design
+ language independent

Cons:
- it is only a memory game

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz