Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

wtorek, 9 grudnia 2014

Urlop! 10 gier, które zabieramy na wakacje [2014].

Sezon urlopowy już za większością z Was. Nasz dopiero się zaczyna. W połowie grudnia wybieramy się na zasłużony odpoczynek. Uciekamy od zimy i udajemy się samolotem do ciepłych krajów. W walizkach nie może zabraknąć miejsca na gry planszowe, bo czeka nas prawie dwunastogodzinny lot. Poza tym w hotelu znajduje się bar z "game roomem", więc w razie niepogody z całą pewnością nie będziemy się nudzić.

W niniejszym artykule zaprezentujemy Wam gry, które ze sobą zabieramy. Będą nam one towarzyszyły nie tylko w trakcie pobytu na pokładzie samolotu, ale też urozmaicą czas oczekiwania na wylot. Są to gry, które spełniają kilka kryteriów:
- zajmują mało miejsca;
- można w nie zagrać na małej powierzchni;
- niewiele ważą (dlatego Splendor odpada, chociaż ciężkie znaczniki kamieni można zastąpić drewnianymi);
- idealnie działają w gronie dwuosobowym;
- rozgrywki są szybkie i dynamiczne;
- turbulencje nie wpłyną na układ elementów na stole.

Każda gra, którą zaraz pokrótce opiszemy, prawie doskonale spełnia wszystkie te warunki. Zapraszamy do lektury.

1. Steam Donkey.
Przede wszystkim jest to gra karciana, która przypadła nam do gustu głównie w wariancie dwuosobowym. Przygotowałam do niej specjalny stojak na karty, aby w samolocie nie ześlizgiwały się z siebie, gdyż w tej grze ważne jest, ażeby nie widzieć kart z pod spodu. Steam Donkey ma też dobrą regrywalność, więc szybko nam się nie znudzi.

2. 3 w 1, czyli gry z serii "gra dla dwojga" od wydawnictwa KOSMOS: Targi, Asante, Jäger und Späher.
Wszystkie trzy pozycje zmieszczą się do jednego pudełka - jaka oszczędność miejsca! Wprawdzie gra Targi nie sprawdzi się (raczej) na pokładzie samolotu, bo trzeba ułożyć planszę z kart, która zajmuje dosyć sporo miejsca, ale w poczekalni będzie można w nią pograć w sam raz. Wszystkie te pozycje są stworzone dla dwojga, więc idealnie sprawdzą się na naszym urlopie we dwoje. Charakteryzują się krótkim czasem rozgrywki (maksymalnie godzina), dobrym planowaniem, strategią i oczywiście zajmują mało miejsca na stole.

3. Piñata.
Jest to gra stworzona z myślą o dwóch graczach. Mechanizmy w niej przypadły nam do gustu. Jest w niej również odrobina "niezdrowej" (albo jak wolicie negatywnej) interakcji. Ponadto, jak już Sylwia pisała w recenzji, zmniejszyliśmy powierzchnię gry poprzez zrobienie kart do wykładania cukierków. Jest to gra idealna na podróż samolotem.

4. 7 Ronin.
Mimo, że jest to gra nieco schematyczna, to warto przy okazji urlopu powrócić do tej pozycji. Gra przyciąga uwagę dzięki mechanizmom oraz wykonaniu. Będziemy musieli popracować nad sensownym rozmieszczeniem swoich plansz na pokładzie samolotu, ale to najmniejszy problem.

5. Kung Fu.
Jest to szybka i dynamiczna gra karciana dla dwojga. Przetestowaliśmy ją między innymi w warsztacie samochodowym, czekając na odbiór auta. Zajmuje też niewiele miejsca i można naprawdę grać w nią wszędzie.

6. Fleet.
Fleet to gra karciana, z płynną i satysfakcjonującą rozgrywką. Oparta jest ona na bardzo dobrze współdziałających mechanizmach. Dobrze skaluje się też na dwie osoby. Są to główne powody, dla których zabieramy ją na urlop. Mamy nadzieję, że umili nam wielogodzinny lot.

7. Pocket Battles.
Nazwa gry mówi sama za siebie. Jeśli macie ochotę na krótki pojedynek, a brakuje Wam miejsca, to warto przetestować tę serię gier. W tym roku ukazała się jej czwarta część Konfederacja vs. Unia. W naszej kolekcji posiadamy Celtowie vs. Rzymianie. Gra jest dynamiczna, strategiczna i wymaga znajomości swojej armii oraz przeciwnika. Wymaga ona jednak zaplanowania przed rozgrywką, jakie jednostki wystawimy. Może to stanowić dla niektórych przeszkodę, aby gra ta stanowiła dobry pomysł wakacyjny.

8. Greenland.
To najnowsza gra od wydawnictwa Sierra Madre Games. Jest to pozycja wyjątkowa jak na to wydawnictwo. Przede wszystkim jest to najprostsza z ich gier, w którą mieliśmy okazję pograć. Ponadto oparta jest ona na kartach, więc zajmuje niewiele miejsca. Rozgrywka w dwie osoby trwa około godziny. Ponadto gra oferuje kilka dróg do zwycięstwa, włączając w to eliminację graczy. W dwuosobowych rozgrywkach nie przeszkadza to w przyjemnej grze. Tematyka to temat rzeka i nie wpłynęła ona na decyzję, ażeby zabrać tę grę na wczasy.

Jeżeli jakaś gra została przez nas zrecenzowana, to klikając na jej tytuł przejdziecie do odpowiedniego tekstu. Jesteśmy świadomi tego, że ta lista jest niezwykła. Najczęściej są to gry bez planszy i opierające się na kartach. Większość z Was nie grała w te pozycje i ma tysiąc innych propozycji na wakacje, w które my w ogóle nie graliśmy. Jesteśmy unikalnym zespołem i gramy w gry mało rozpowszechnione i trudno dostępne w Polsce. Tematyka tych gier jest też dosyć niezwykła. Jednak wielu z naszych czytelników o tym wie. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu duetowi poznaliście kilka ciekawych gier i przypadły Wam również do gustu.

Teraz udajemy się na wyczekiwany odpoczynek.
Spotkamy się pod koniec roku.

Sylwia i Tomasz. 

Waga w oryginalnych opakowaniach 3,8 kg. 
Waga po przepakowaniu 2,3 kg.
 

 

2 komentarze:

  1. Udanego wypoczynku:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja przede wszystkim zabieram zwykłe karty. Wszędzie się zmieszczą i wszyscy umieją w coś nimi grać:)

    OdpowiedzUsuń