Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 2 grudnia 2015

Gry planszowe na święta, czyli 10 propozycji prezentów dla rodziców oraz bliższych i dalszych krewnych

W tym roku postanowiliśmy, że przedstawimy Wam 10 gier, w które mieliśmy okazję zagrać i uważamy, że świetnie sprawdzą się na prezenty. Dla kogo? Głównie są to pozycje nazwijmy je „wielopokoleniowe”. Zagracie w nie z rodzicami i innymi seniorami, a nawet dziećmi. Wszystkie te gry charakteryzuje niezależność językowa i proste zasady. Tylko jedna z tych pozycji nie posiada polskiej wersji językowej, co wyraźnie zaznaczymy. W momencie pisania tego tekstu gry te są dostępne w kilku polskich sklepach. Dla ułatwienia przedstawimy gry w trzech przedziałach cenowych. Zapraszam do lektury.

Do 50 złotych


Wydawca: Granna

Rok wydania: 2014

Liczba graczy: 2 - 4 (w czterech tylko wariant drużynowy)

Czas gry: 20 minut

Język: polski

Jest to bardzo dynamiczna gra karciana. Tomasz zagrał w nią z ojcem (maniakiem tradycyjnych gier karcianych, jak kanasta, brydż) i ten nieco się napocił, chcąc wygrać z synem. Nie jest to jednak pozycja dla osób, które nie lubią negatywnej interakcji i współzawodnictwa na każdym kroku. Słońce i Księżyc można śmiało potraktować, jako wariant tradycyjnych gier karcianych.


Wydawca: G3

Rok wydania: 2015

Liczba graczy: 2-10

Czas gry: 30 minut

Język: polski

Im więcej osób do grania w 6 bierze! tym lepiej. Dobra zabawa zaczyna się od 3 graczy. Jest to alternatywa dla tradycyjnych gier karcianych, idealna dla pokerzystów. Opiera się na taktycznym myśleniu. Zasady do niej są bardzo proste i wytłumaczycie je każdemu w niecałą minutę. 6 bierze! to gra o dużej regrywalności i wielu wariantach. Za niewielką kwotę kupicie prezent wielorazowego użytku. Zapewni on obdarowanemu wiele godzin dobrej zabawy.


Wydawca: G3

Rok wydania: 2015

Liczba graczy: 3-5

Czas gry: 20 minut

Język: polski

Jest to kolejna szybka i przyjemna gra karciana na tej liście. W niewielkim pudełku znajdują się tylko 33 karty i kilkanaście żetonów. Jednak niech Was to nie zniechęci. Gra ta wymaga liczenia i kombinowania. Macie również w niej element taktycznego myślenia. Czasami też będziecie musieli nieco zaryzykować, aby więcej zyskać. Zawodnicy ciągle stają przed dylematem, czy odrzucić żeton czy też wziąć kartę. Prezencik to naprawdę bardzo prosta i dynamiczna gra karciana, która sprawdzi się w każdym towarzystwie.


Rok wydania: 2014

Liczba graczy: 2

Czas gry: 15 minut

Język: angielski, niemiecki, japoński, włoski

Jest to jedyna gra na liście, która nie posiada oficjalnych zasad po polsku. Jednak wszystkie elementy są bez napisów, więc wystarczy, że jedna osoba wytłumaczy je drugiemu zawodnikowi, bo Gold Ahoy! Jest tylko dla dwóch graczy. Jeżeli uważacie, że Wasz obdarowany nie jest w stanie zrozumieć zasad do Carcassonne, to Gold Ahoy! świetnie się dla niego nada. W tej grze wystarczy wyłożyć płytkę na stół tak, aby na koniec stworzone przez nas ścieżki doprowadziły do jak największej liczby skrzyń ze skarbem. Gold Ahoy! To pozycja dla osób ceniących sobie logiczne myślenie. Rozgrywka jest naprawdę bardzo prosta i szybka. Więc jeśli właśnie szukacie prezentu dla osoby, która to doceni, to warto właśnie wybrać tę grę.

Od 50 do 100 złotych


Wydawca: REBEL.pl

Rok wydania: 2015

Liczba graczy: 2

Czas gry: 30 minut

Język: polski

Jaipur to przepięknie wydana gra karciana, mieszcząca się w niewielkim pudełku. Tura każdego z graczy przebiega według prostego schematu: wzięcie karty ze stołu i zagranie kilku tych samych kart, aby pozyskać żetony danego towaru, który jest wart punkty zwycięstwa. Jaipur stawia nas przed wieloma dylematami w postaci: czy wziąć kartę dla siebie, którą niekoniecznie nam się przyda, czy też zostawić ją rywalowi. Jest to gra idealna dla dwóch osób, które szukają pozycji opartej na liczeniu i obserwowaniu tego, co robi rywal.Wydawca: FOXGAMES

Rok wydania: 2014

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 30 minut

Język: polski

Gra jest banalnie prosta: rzucacie kostką i patrzycie, które budynki w ten sposób możecie aktywować. Za nie dostajecie pieniądze, za które kupujecie coraz to lepsze obiekty. Warto też zainwestować w takie budynki, które będą zarabiać również w turach rywala. Niektóre też karty pozwolą Wam kraść od przeciwników pieniądze. Jest to gra nastawiona na interakcję pomiędzy zawodnikami. Nie ma w niej przestojów, przez co jest bardzo dynamiczna. Możecie do niej zakupić dodatek Remont, który urozmaici rozgrywkę. 
 Wydawca: Lacerta

Rok wydania: 2015

Liczba graczy: 2

Czas gry: 15-30 minut

Język: polski

Patchwork to technika szycia z kawałków tkanin o różnych wzorach. Tematyka bardziej kobieca, ale zupełnie nie mająca wpływu na to, co się dzieje w czasie rozgrywki. Jest to gra abstrakcyjna, w której każdy z zawodników, za guziki (będące walutą), kupuje kafelki o różnych wzorach i kształtach. Na swojej planszy musi stworzyć jak najbardziej efektywny układ, bez szpar. Ten z zawodników, któremu uda się to najlepiej, zdobędzie na koniec gry najmniej ujemnych punktów. Pomimo prostoty zasad, gra ta jest wielowymiarowa i sprawdzi się dla każdej pary osób.

Splendor
 
Wydawca:
REBEL.pl

Rok wydania: 2014

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 30 minut

Język: polski

Splendor to dynamiczna gra karciana. Każdy zawodnik w swojej turze może wykonać tylko jedną akcję: pozyskać klejnoty albo zakupić kartę rozwoju. Jest to gra strategiczna, o bardzo przyjemnej oprawie graficznej i świetnym wykonaniu elementów. Większość z Was zapewne powie: a co jeśli już mamy Splendora? Otóż, w tym roku ukazała się specjalna mata do gry! Można takim gadżetem zaskoczyć obdarowanego … albo prześledzić resztę naszej listy :-)
 
Od 100 do 120 złotych


Wydawca: Egmont

Rok wydania: 2015

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 45-90 minut

Język: polski

Gra Tikal obchodziła w tym roku swoje szesnastolecie. Wydawnictwo Egmont odkurzyło nieco ten tytuł, nadając mu bardziej nowoczesnego wykonania. Kierujemy ekspedycją naukową, która ma za zadanie zbadać starożytne ruiny. Gra opiera się na bardzo prostej mechanice. W swojej turze mamy do wykorzystania 10 punktów akcji, które musimy umiejętnie rozdysponować. Rywalizacja i interakcja między zawodnikami jest w Tikal spora. Licytujemy między innymi kafelki terenów, które chcemy odkryć. Wydajemy na nie zdobyte wcześniej punkty zwycięstwa. Gra jest bardzo sprytnie zaprojektowana i posiada proste zasady. Sprawdzi się, jako prezent dla osoby, która miała styczność z takimi grami jak Splendor czy Słońce i Księżyc.Wydawca: REBEL.pl

Rok wydania: 2014

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 45 minut

Język: polski 
 
Królestwo w Budowie to prosta gra, która spodoba się osobom nie lubiących negatywnej interakcji. W tej pozycji nie warto przeszkadzać zbytnio rywalom, bo jest to dla nas mało opłacalne. Staramy się planować i dobrze rozlokować swoje osady, aby zdobyć jak najwięcej punktów na koniec gry. W każdej turze wszystko opieramy na tym, jaką kartę terenu dostaniemy i to ona dyktuje nam niejako warunki naszych ruchów. Gra zachwyca wykonaniem i jest warta swojej ceny. Mamy w pudle dużo drewna i bardzo ciekawie stworzoną planszę. Dzięki czemu każda rozgrywka będzie wyglądała nieco inaczej. Polecam ją dla osób, które uznałyby, że Wsiąść do Pociągu albo Splendor to jednak zbyt wymagające dla nich gry.

Klikając na tytuł danej gry przejdziecie do naszej recenzji. 

Sylwia. 
 

3 komentarze:

  1. Ciekawi mnie ta gra Patchwork, chyba w końcu znalazłem fajny pomysł na prezent dla córeczek pod choinkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o kwestie prezentowe to polecam sprawdzić co ma tailor games. Mają przyjemne gry, jest ich troszkę a chodzi mi głównie o cenę, do 50 zł jest w czym wybierać, więc mieścimy się w takiej typowej "prezentowej" kwocie

    OdpowiedzUsuń