Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

piątek, 16 września 2016

Zapowiedź od wydawnictwa Trefl. O jesiennych porządkach, wielkim finale i kartach z ekologicznym przesłaniem

Większość rzeczy wykonanych z plastiku, szkła, papieru czy aluminium można wykorzystać ponownie. Posegregowane śmieci zmieniają się w wartościowe surowce – to fakt znany chyba wszystkim.

Jednak, czy wiecie że...
Segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe i ekologiczne – segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy.

Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy.

Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy stuwatowej żarówki! Tymczasem statystyczny mieszkaniec Polski wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie. Warto zmienić przyzwyczajenia i śmiecić mniej.

Jedna śmieciarka dobierająca wszystkie odpady to MIT. Posegregowane odpady NIE trafiają do jednej śmieciarki, która wszystko miesza. Nowoczesne pojazdy odbierające posegregowane odpady mają zazwyczaj podział na różne przegrody, do których trafiają poszczególne odpady. Inne rozwiązanie to odbieranie każdego typu odpadów przez inną śmieciarkę.

Recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego. Recykling aluminium pozwala ograniczyć zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z cyklem produkcji z rudy. Równocześnie oznacza obniżenie o 95% emisji trujących gazów do atmosfery. Co więcej, przynosi oszczędność ropy naftowej i zużycia energii nawet do 95%.

Poddane recyklingowi odpady to także mniej wysypisk. Choć bezpośredni koszt wywozu śmieci na składowisko jest tańszy niż ich przetwarzanie, to jednak faktyczne wydatki związane z utrzymywaniem składowisk, ograniczaniem ich wpływu na środowisko i rekultywacją przyległych do nich obszarów są znacznie wyższe.

Od 1994 roku w trzeci weekend września organizowana jest, wywodząca się z Australii, kampania „Sprzątanie świata – Polska”. Jest to część międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska. Uczestniczy w  blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Finał akcji już w najbliższą sobotę!


Szczegóły na facebook.com/naszaziemia oraz www.naszaziemia.pl


Ochrona środowiska naturalnego to idea niezwykle nam – Fabryce Kart Trefl-Kraków – bliska. Wierzymy, że jesteśmy odpowiedzialni za nasze otoczenie: środowisko i ludzi w nim żyjących. Produkując karty do gry dbamy, by korzystać z materiałów przyjaznych środowisku, oszczędzamy energię, segregujemy odpady. Zaczynamy od siebie – to ma sens! To założenie zainspirowało nas do stworzenia talii kart ECO. Chcemy, by – obok zabawy – przypominały o najprostszych działaniach proekologicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz