Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

czwartek, 8 września 2016

Essen 2016. O planach polskich wydawców związanych z targami. Część 3

W tym roku kolejny zapytaliśmy nasze polskie wydawnictwa, co planują w związku ze zbliżającymi się targami w Essen. W oparciu o uzyskane odpowiedzi, opiszemy z czym planują tam jechać i co chcą prezentować na arenie międzynarodowej. W związku z tym, jeżeli o któryś premierach nie wspomnimy, to tylko dlatego, że dany wydawca nie był tak miły i nie odpowiedział na nasze zapytanie. Wszystkim innym dziękujemy i zapraszamy Was do lektury. Ażeby nikogo nie wyróżniać zachowamy kolejność alfabetyczną.


1. Board&Dice
Board&Dice jedzie do Niemiec z całkiem sporym zapleczem gier. Po pierwsze będziecie mogli zagrać w ich nieco starsze pozycje, jak Multiuniversum i Exoplanets. Ponadto premierowo zaprezentują dodatek do Multiuniversum: Project Cthulhu. Zawiera on nowe karty portali, które zastępują te z podstawki i wprowadza nową mechanikę do gry.
Będzie też okazja zagrać i zakupić wsparcie do kampanii gry Beer Empire, która startuje już we wrześniu. Jest to pozycja dla dwóch do czterech zawodników, którzy na potrzeby rozgrywki stają się przedsiębiorcami zarządzającymi własnym browarem. Tak, jest to nowa odsłona Piwnego Imperium z innymi mechanikami. Gracze starają się opracować optymalną recepturę warzenia piwa. Co ciekawe, każdy decyduje, co chce osiągnąć: czy zyskać swoją recepturą duże udziały na rynku czy pójść w jakość, dzięki czemu zyski będą mniejsze na początku, ale pozwoli to na zyskanie cennych nagród na festiwalach piwa.
Na targach będzie można także zakupić i zagrać w The Exiled: Siege (Wygnańcy: Oblężenie). Co ciekawe, wydawnictwo Board&Dice jest międzynarodowym wyłącznym dystrybutorem. Jest to gra strategiczna dla jednego do pięciu graczy, którzy mogą wspólnie stanąć na czele obrony twierdzy w kooperacyjnej rozgrywce. Możliwa jest też walka pomiędzy grupą obrońców, a napastnikami kierowanymi przez jednego z graczy. Trzeci wariant gry przewiduje samotną rozgrywkę. Ma więc ona wiele do zaoferowania każdej z grup odbiorców. 
Wydawcę znajdziecie w hali 2 C110 w ramach stoiska polskich wydawców - Polish Publishing League.


2. Galakta 
Galakta w tym roku przygotowała na Essen dwie gry, w tym jedną wyłącznie dla dwóch graczy. Pierwsza z nich to Wiek Złodziei (Age of Thieves), dla dwóch do czterech zawodników, z których każdy wcieli się w jedną z sześciu postaci złodziei. Każda z nich posiada unikatowe zdolności, które pomogą jej przemknąć niezauważenie między strażnikami i zdobyć Klejnot Cesarzy. Samo zdobycie klejnotu to jednak tylko połowa złodziejskiej misji. Po udanej kradzieży trzeba jeszcze ujść z miasta z życiem. Co ciekawe, Wiek Złodziei jest grą turową, jednak gracze planują swoje akcje jednocześnie i w całkowitej tajemnicy. Za zasłonką wybierają karty i przydzielają im punkty akcji ze swojej puli. Jest to mechanika, którą w naszym gronie Tomasz bardzo docenia. Kiedy wszyscy są gotowi, gracze odsłaniają karty i wykonują działania. Akcje „włączają się” w kolejności przypisanych punktów akcji – te które mają ich więcej, uruchomią się przed tymi z mniejsza liczbą. Gracz musi nie tylko brać pod uwagę to, co mogą zrobić przeciwnicy, ale także ile mają punktów akcji i ile punktów powinien przyznać swoim kartom, by jego starannie opracowany plan się powiódł. Brzmi to bardzo interesującą.
 
Druga gra to Ragers: Władcy Areny, samodzielna dwuosobowa karcianka. Każdy z graczy przejmuje kontrolę nad jedną grupą gladiatorów, z których każdy posiada różne umiejętności bitewne. Zawodnik, starając się to wykorzystać, musi wystawiać ich na polu bitwy w taki sposób, aby trafić w słaby punkt wojowników przeciwnika. Każda karta gladiatora ma przypisaną jedną cechę – niektórzy wojownicy są zwinni i posługują się sztyletami, inni wolą mniej subtelne podejście i rzucają się na swoich przeciwników miażdżąc ich wielkim toporem, podczas gdy podły goblin posiada coś na każdą okazję i zawsze uda mu się w jakiś sposób wyrównać swoje szanse. Każdy z graczy kładzie przed sobą zakrytą kartę swojego gladiatora, po czym gracze odkrywają je jednocześnie i przystępują do wykładania w ten sam sposób kolejnych kart. Dzięki temu gracze dowiadują się więcej o swoim przeciwniku z każdym kolejnym ruchem i w decydującym momencie są w stanie częściowo przewidzieć, jaki może być plan ich rywala. Runda walki kończy się w momencie, kiedy zostanie odsłonięta piąta karta. Ostatni wystawiony na stół wojownik przesądza o wyniku starcia, ale wszyscy wpływają na punktację graczy. Zapowiada się dobra gra dla dwojga, z obserwacją i analizą tego, co robi rywal i kontrolowaniem tego, dla swoich korzyści. Jest to coś, co bardzo cenimy. Oczywiście obie pozycje od Galakty zachwycają oprawą graficzną.

3. GRANNA
Wydawnictwo Granna, mimo szczerych chęci z ich strony, nie zdążyło wysłać nam oficjalnych informacji na temat swoich premier, więc postanowiliśmy oprzeć je o tym, co do tej pory jest dostępne w Internecie. Na targach w Essen będą miały premierę dwie gry:

1. Capital to gra autorstwa Filipa Miłuńskiego. Będzie ona opowiadać o Warszawie i skupiać się na rozwoju tego miasta od XVII wieku do czasów teraźniejszych. Będzie ona trwała przez sześć epok (tur), a w każdej z nich gracze jednocześnie będą zagrywać płytki, które chcą wyłożyć na stół. Będzie również możliwość nabudowywania jednych kafelek, na drugie. Lubimy gry związane z budową miasta, więc z wyczekiwaniem czekamy na ten tytuł.


2. Spaghetti to gra imprezowo-zręcznościowa, w której gracze będą rywalizować o to, kto wyciągnie najbardziej wartościowy makaron z kłębka, znajdującego się na talerzu. Trzeba w trakcie tego używać jednej ręki i uważać na klopsiki. Brzmi to bardzo zwariowanie, trzeba przyznać.

4. Let's Play
Podczas tych targów premierę będą miały gry Labyrinth: Paths of Destiny III ed. w językach PL, DE, EN i ES. Do tej gry planszowej będą także dostępne: figurki z pleksi oraz dodatki: Labyrinth: Scarabs, Labyrinth: Magic of the Ancients, Labyrinth: Undead Warriors, Labyrinth: Overlord.

Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia to rewelacyjna kontynuacja gry nagrodzonej „Wyróżnieniem Graczy” w 2012 roku. Każda rozgrywka jest unikalnym starciem, w którym epickie postacie bohaterów używają swoich potężnych mocy, zdobywają magiczne artefakty i kreują za każdym razem inny, unikalny wygląd labiryntu, pragnąć zdobyć upragnioną… nieśmiertelność!

Proste i czytelne zasady pozwalają szybko zacząć grać i świetnie się bawić, przenosząc Cię do starożytnego miejsca, pełnego magii. Współzawodnictwo, którego doświadczysz jednego przyprawi o łzy śmiechu, kiedy pokrzyżujesz plany przeciwnikom lub „zemścisz” się, za ich wcześniejsze sztuczki, a innym da dużo do myślenia, gdy Golem pokrzyżuje ich plany! Sprawdź się i wykuj swoją ścieżkę, biegnącą pomiędzy przeznaczeniem, a mocą tkwiąc głęboko w Tobie!

Ścieżki starożytnego labiryntu ciągle się zmieniają, każdy z graczy tworzy je, zmierzając do centrum, gdzie czeka… NIEŚMIERTELNOŚĆ. Jednak poza przeciwnikami, próbującymi pokrzyżować nasze plany, na straży upragnionej nagrody stoi magiczny konstrukt - Golem, którego trzeba przechytrzyć. Stawka jest wysoka, a ten, kto ją zdobędzie, zmieni losy świata zgodnie z pradawną przepowiednią.

W magicznym labiryncie, gdzie nie istnieje czas, musisz poradzić sobie nie tylko z konkurencją, ale także pułapkami i niespodziewanymi zdarzeniami, wstrząsającymi całym labiryntem.

W grze występują nowe elementy, takie jak ZDARZENIA, które wylosowane raz na turę zmieniają reguły gry oraz 15 magicznych przedmiotów, które dodają dodatkowe umiejętności!

Labyrinth: Paths of Desitny to gra, która toczy się turowo. W swojej kolejce każdy posiada 2 akcje. Swoje akcje może wydawać na wykonywanie działań, dzięki którym zdobędzie klucz dający mu szansę na zwycięstwo. Po zdobyciu klucza musi dotrzeć z nim do środka labiryntu omijając Golema, soczyste pułapki i innych graczy.

Drugą grą jest gra karciana Legends of Labyrinth w angielskiej wersji językowej.
Celem gry jest ZDOBYCIE 3 DRUŻYN BOHATERÓW. Gracz, który powoła je jako pierwszy - wygrywa! :)

Drużyny możesz powołać, jeśli zgromadzisz 4 takich samych zwykłych BOHATERÓW albo 4 dowolnych LEGENDARNYCH BOHATERÓW. Każda DRUŻYNA, którą zdobędziesz daje ci możliwość użycia jej potężnych zdolności!

BOHATERÓW werbujesz - czyli ściągasz do swojego królestwa (wykładasz przed siebie na stół) przy pomocy odpowiednich KART DZIAŁAŃ, które dobierasz na początku swojej kolejki.

To właśnie dzięki nim będziesz mógł bezzwrotnie pożyczać od innych graczy bohaterów i karty działań oraz sabotować ich plany, co daje mnóstwo frajdy! W trakcie swojej kolejki możesz wykonać 1 akcję czyli użyć 1 takiej KARTY DZIAŁAŃ albo POWOŁAĆ 1 DRUŻYNĘ, jeśli posiadasz odpowiednich bohaterów.

    Uwaga: Jeśli uzbierasz odpowiednią kombinację kart DZIAŁAŃ to podczas jednej kolejki będziesz w stanie dobierać wiele kart, zwerbować wielu bohaterów i wykonać mnóstwo akcji, które zaskoczą twoich rywali! :D

5. Lucrum Games
Lucrum Games debiutuje jako wystawca w Essen. Będą oni prezentować wydania obcojęzyczne RED7: angielskie (europejskie) i niemieckie. Gra w Essen była obecna jedynie epizodycznie. W 2014 roku 48 egzemplarzy sprzedawał BGG Shop. Wszystkie gry rozeszły się w kilka godzin w dniu otwartym jedynie dla mediów. W Polsce gra ta sprzedaje się bardzo dobrze. Doczekała się 3 wydań w ciągu 8 miesięcy. Asmadi Games będąc pod wrażeniem wyniku sprzedażowego i przeprowadzonej promocji zaproponowało wydawnictwu dystrybucję gry w Europie. Jednak to dopiero początek. W przygotowaniu są też wersje w języku hiszpańskim, francuskim i włoskim. Kolejne wersje językowe są kwestią czasu. Co ciekawe, w Essen będzie mieć również premiera wersji mobilnej RED7. Aplikacja będzie do testowania i do pobrania na stoisku Lucrum Games
Wydawcę znajdziecie w hali 2 C110 w ramach stoiska polskich wydawców - Polish Publishing League.

5. NSKN Games i Strawberry Studio
NSKN Games i ich dywizja gier rodzinnych - Strawberry Studio będzie w tym roku na Essen dokładnie w tym samym miejscu, co zawsze: w hali 1 przy stanowisku G124. NSKN przygotowało na targi:

1. Call of the Dragonlord (Zew Władcy Smoków) - modułowy dodatek do gry Simurgh.

2. In the Name of Odin - euro grę o byciu dowódcą Wikingów, która oparta jest przede wszystkim o mechanizm set collection (zbieranie zestawów).
3. Mistfall: Heart of the Mists - dodatek do gry Mistfall, który również jest samodzielną grą.
4. Sand and Snow - dodatek kompatybilny z podstawowym Mistfallem oraz Heart of the Mists.
5. Heroes of Mistfall - zestaw figurek do użycia w grach w świecie Mistfall.

6. Shadowscape - gra w świecie Mistfall, która będzie dostępna o odbioru przez wspierających akcję kickstarterową. Autorem gry jest Błażej Kubacki, a ma być ona mini dungeon crawlerem.

Ze strony Strawberry Studio możemy oczekiwać takich gier, jak:
1. 3 Wishes - gra ta będzie miała premierę na rynku europejskim.

2. What's Up - gra, którą chyba najlepiej określić, jako memory z dedukcją.

Na stronie wydawnictwa można również składać zamówienia na odbiór gier w Essen.

6. Phalanx Games
Premierowo Phalanx Games zaprezentuje Germania Magna. M
a ona zawierać element semi-kooperacyjny: każdy z graczy prowadzi własne plemię, wspólnie walczy się z Rzymianami, ale każdy chce dla siebie zachować najlepsze profity. Gra ta ma być pierwszym elementem większego systemu Germania Magna: Border in Flames. Wydawnictwo planuje wprowadzenie wielu frakcji do niego oraz umożliwienie graczom tworzenia własnych talii do gry. Całość brzmi bardzo interesująco oraz ma przepiękną oprawę graficzną. Jeżeli coś Wam mówi ten tytuł, to dlatego, że w ubiegłym roku miała ona został wydana na Essen, ale ostatecznie nie udało się tego osiągnąć. Życzymy powodzenia tym razem.
Phalanx Games również przygotowało dla swoich fanów kilka prototypów. Pierwszy z nich to Glory: The Game of Knight z rysunkami Jarka Noconia. Wydawca informuje, że będzie to gra typu euro, którą stworzyło dwóch fascynatów średniowiecza i poprzez planszówkę, chcą opowiedzieć nam historię z życia rycerza. Drugi prototyp to Hannibal: Rome vs. Carthage. Pierwotnie pozycja ta została wydana 20 lat temu. Co wydawca chce zmienić w tej grze wojennej? To na razie pozostaje tajemnicą.
Phalanx Games znajdziecie w hali 2 C110 w ramach stoiska polskich wydawców - Polish Publishing League.

7. Rebel
Nie można też przejść obojętnie wobec planów podboju świata przez grę Domek od wydawnictwa Rebel. Premiera polskiej edycji wprawdzie już dawno za nami, ale o tej pozycji usłyszano już za granicą. Wydawca na targach w Essen będzie promował jej anglojęzyczne wydanie pod tytułem Dream Home. Za jej wydanie odpowiedzialne jest Asmodee.

8.Trefl
Na targach nie zabraknie też Trefla. Będą oni prezentować Farmageddon, czyli zwariowaną grę karcianą o bezwzględnej
rywalizacji pomiędzy kilkoma zdesperowanymi rolnikami. Celem zawodnika jest zebranie najbardziej obfitych plonów i zarobienie największego majątku. W tej pozycji nie ma miejsca na skrupuły. Nie można cofnąć się przed niczym, aby osiągnąć swój cel. W grze trzeba rywalizować i podkładać sobie kłody pod nogi. Jak na tak negatywną interakcję, to gra ma całkiem przyjazną oprawę graficzną. 

Drugą pozycją, z którą Trefl jedzie do Essen jest MobTown. Jest to strategiczna karcianka dla dwóch do czterech zawodników, w której będziemy mieli do czynienia z gangsterskimi zagrywkami, w której rywalizujecie o kontrolę nad trzema miastami. Ale nie chcecie przecież pobrudzić rączek. Z pomocą przyjdą Wam lokalne łobuzy i szumowiny: sprytne szczury, przebiegłe łasice, bezwzględne rekiny i oślizgłe węże. Ta zacna świta odwali za Was brudną robotę i przejmie najbardziej dochodowe budynki w mieście. Jest o co walczyć, bo każda runda przenosi Was do nowego miasta, pełnego cennych nieruchomości. Przeciwnicy już zacierają ręc
e! 

Pozostałe informacje
Ponadto wydawnictwo Lacerta poinformowało nas, że będą w Essen. Jednak przywiozą tylko niemieckie gry i raczej nie planują prezentacji swoich pozycji.
Wydawnictwo Egmont Polska i G3 nie pojawią się na targach ze swoim stanowiskiem. Jednak zapowiadają wydanie gier w tym okresie na rynek polski.


Premier tych nie jest mało. Z niecierpliwością wyczekujemy targów i gier z Polski. Następna część o tych konwencie już wkrótce.

Poprzednia część

2 komentarze:

 1. A co się stało z Portalem?
  Dostali bana? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - nie uzyskaliśmy od Portal Games odpowiedzi na nasz mail z zapytaniem.

   Usuń