Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

czwartek, 12 listopada 2015

Hollywood. Recenzja gry od wydawnictwa Egmont Polska.

Tytuł: Hollywood
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 30-40 minut

Marzyliście kiedyś o tym, aby zrobić film? Teraz macie swoje 5 minut. Taką możliwość daje Wam gra Hollywood, która ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont. Potrzebujecie tylko dobrego scenariusza, zdolnego reżysera i aktorów. Jak to zrobić? Czytajcie.

Autorem gry jest Nikolay Pegasov, który współpracuje w Rosji z wydawnictwem Hobby World. Na tegorocznych targach w Essen prezentował swoją najnowszą grę Bastion. Z tego wcześniejszych prac, możecie znać World of Tanks: Rush.

Co w pudle?
Polska edycja gry zawiera trzy dodatki, składające się z kilkudziesięciu kart. Szczegółowy opis dodatków zamieszczę pod regułami gry.

Wersja podstawowa to:
- plansza do gry,
- znaczniki Film Roku,
- żetony licytacji,
- żetony 100 milionów,
- plansze i znaczniki dla graczy,
- karty Licytacji dla każdego z graczy,
- karty Bezwartościowych Scenariuszy,

- karty Podstawowe,
- karty Gwiazdorskie.


Wszystkie elementy są wykonane na wysokim poziomie. Nie mam ani zastrzeżeń do ikonografii, ani do ich jakości. 
Sposób napisania instrukcji jest też prawidłowy. Znajdują się liczne przykłady wyjaśniające zasady gry. Jednakże nie znalazł się w niej opis wszystkich kart. Jest to dosyć frustrujące przy pierwszych rozgrywkach. Wydawnictwo Egmont opublikowało na swojej stronie specjalny plik z opisem wszystkich kart. Szkoda, że nie w instrukcji.

Gra podstawowa
Każdy zawodnik dostaje swoją planszę, na której znajdują się Kontrakty (karty do użycia w danej turze) i Archiwum (karty z poprzednich tur). Ponadto na środku znajduje się skrócony spis zasad. Ponadto zawodnik dostaje 7 znaczników licytacji, ponumerowanych od 1 do 7. Dodatkowo otrzymuje 5 kart Licytacji o wartości 1, 3, 6, 9 i 12 milionów. 
Każdy z graczy startuje posiadając 12 milionów, co zaznacza się na planszy głównej. Na niej umieszczamy też odkryty stos z kartami Bezwartościowy Scenariusz oraz zakryte karty Podstawowe. Na dole planszy znajdują się pola ponumerowane od 1 do 7. W zależności od liczby zawodników, wykładamy tam karty Gwiazdorskie (w grze dwuosobowej są wyłożone dwie takie karty). Pozostały stos odkładamy na pierwsze wolne miejsce (w przypadku gry dwuosobowej na pole numer 3). Zaznaczam ten element, gdyż jest on ważny w fazie trzeciej. 
Wśród kart Podstawowych i Gwiazdorskich znajdują się scenariusze (żółte tło), reżyserzy (czarne tło), aktorzy (niebieskie tło), aktorki (czerwone tło) oraz karty ekipy filmowej (zielone tło). Każdy film musi posiadać scenariusz, reżysera oraz aktora lub aktorkę. Niektóre karty posiadają:
- w lewym górnym rogu statuetkę, która jest ważna przy przyznawaniu nagrody Film Roku,
- w prawym górnym rogu monetę, czyli dodatkową wartość karty w milionach,
- ikonę lub ikony gatunku, które dostarczą dodatkowe miliony waszemu filmowi.


Rozgrywka w Hollywood trwa 3 lata (tury). Każdy rok składa się z 7 faz:
1. Rozdania każdemu z graczy jednej karty Gwiazdorskiej – zawodnik odkłada ją na swoją planszę na pole Kontrakty.
2. Rozdania każdemu z graczy po siedem kart Podstawowych – zawodnik wybiera jedną z nich, a pozostałe podaje rywalowi z lewej strony. Faza ta jest kontynuowana na tych zasadach, aż każdy będzie posiadał siedem kart Podstawowych, które odłoży na pole Kontrakty. Mechanizm użyty w tej fazie nosi nazwę draftu.
3. Licytacji karty Gwiazdorskiej – przy planszy głównej znajdują się karty Gwiazdorskie. Każdy z zawodników potajemnie wybiera, którą z nich chce uzyskać, wykładając jeden odpowiedni znacznik licytacji oraz decyduje, ile chce na nią wydać, zagrywając jedną kartę Licytacji. Gracze mają też możliwość zalicytowania w ciemno pierwszej karty ze stosu. Gdy wszyscy podejmą decyzję, odsłaniamy karty i znaczniki. Każdy wydaje zalicytowane miliony, bez względu na to, czy zyskał przewagę czy nie. Ten co zalicytował najwięcej za kartę numer jeden dostaje ja , ten co dał najwięcej za drugą też ją bierze i tak dalej. Ci, którzy wylicytowali mniej, przechodzą do następnej rundy licytacji. Jeżeli w którymś przypadku jest remis, to ci zawodnicy również ponownie licytują.
4. Produkcji filmów. Jak już wspomniałam film musi składać się z przynajmniej 3 kart: scenariusza, reżysera i aktora lub aktorki. W filmie może być tylko jeden reżyser i scenariusz oraz maksymalnie dwie osoby (aktorka i aktor, dwie aktorki lub dwóch aktorów). Film maksymalnie może składać się z 9 kart. Można w rundzie stworzyć więcej niż jeden film. Nie trzeba też wykorzystać wszystkich posiadanych kart na polu Kontrakty. Jednak na koniec gry i tak będziemy liczyć ich symbole statuetek, bo odkładamy je do Archiwum. Może się zdarzyć, że w rundzie nie stworzycie żadnego filmu, bo nie dostaniecie reżysera. Jeżeli natomiast nie otrzymacie karty scenariusz, to zawsze macie możliwość odrzucenia dowolnej karty z pola Kontrakty i wzięcia Bezwartościowego Scenariusza. 


5. Przyznawania zysków. Jeżeli wyprodukowaliście więcej niż jeden firm, to zyski naliczane są osobno. Otrzymujemy miliony za:
- liczbę kart,
- gatunek filmu,
- parę aktora i aktorki,
- złote monety,
- karty ekipy filmowej.
Zdobyte miliony zaznaczamy na planszy głównej.
6. … nagroda Film Roku wędruje do osoby, której film posiada najwięcej statuetek. Otrzymuje ona znacznik Nagrody Roku.
7. Porządków, czyli:
- gracze odkładają wszystkie 9 kart z tej rundy do Archiwum;
- wszystkie niezakupione karty Gwiazdorskie odrzucamy i wyciągamy nowe w liczbie równej liczbie zawodników.
Wygrywa ta osoba, która po trzeciej rundzie zdobędzie największy majątek. Jednak na koniec gry przyznawane są dodatkowe punkty dla graczy, którzy w czasie gry zdobyli Nagrody Roku. Zawodnicy zliczają liczbę posiadanych znaczników Nagrody Roku i mnożą razy całkowitą liczbę statuetek na kartach na polu Archiwum.


Dodatek Festiwale
Składa się on z sześciu unikalnych kart. Co roku losowana jest jedna i zmienia ona zasady rozgrywki. Wyznaczają one warunki, za których spełnienie zawodnicy dostają dodatkowe pieniądze.

Dodatek Łowcy Nagród
Najważniejszym elementem tego dodatku jest 6 kart reżysera drugiej ekipy, który działa na takich samych zasadach jak Bezwartościowy Scenariusz. Są one bardzo pomocne, gdy wśród pozyskanych kart nie mamy reżysera i zmarnowalibyśmy całą rundę. Pozostałe karty dołączane są do talii kart Podstawowych i Gwiazdorskich. Wśród nich mamy karty podwójne, które umożliwiają ich wykorzystanie jako aktora albo aktorki, aktorki albo reżysera bądź aktora albo reżysera. Dają one pewną płynność i czasami dzięki nim możemy stworzyć dodatkowy film. Są też karty ekipy filmowej, które zwiększają przychody z filmów albo dają dodatkowe statuetki. Dodatek ten urozmaica grę. Jednak kart Podstawowych jest tak dużo i bez nich, że jest raczej małe prawdopodobieństwo, że trafią się one w dużej liczbie, szczególnie w rozgrywkach dwuosobowych. Największym plusem jest talia kart reżysera drugiej ekipy.

Dodatek Za kulisami
Dodatek ten wprowadza nieco negatywnej interakcji pomiędzy zawodnikami. Po fazie trzeciej, licytacja karty Gwiazdorskiej, gracze mogą zagrywać właśnie te karty. Ich rola polega głównie na zmniejszeniu dochodu przeciwnika z wyprodukowanego filmu. Może to być na przykład pozbawienie rywala reżysera, aktora czy aktorki. Mamy też dziewczynę producenta, która przynosi ujemne miliony w czasie podliczania zysku. Na większą liczbę graczy dodatek ten urozmaica nieco rozgrywkę oraz wprowadza więcej interakcji. Jednak przez to gra może być bardzo wredna i niekoniecznie pozytywnie odebrana przez naszych niecodziennych graczy.

Opinia o grze
Tematyka gry jest unikalna, jak na ten moment. Przypomniała mi o The Movies – grze komputerowej, w której wcielałam się w rolę producenta i kręciłam filmy różnego gatunku a nawet montowałam sceny. Niestety gra Hollywood, pomimo filmowej tematyki, nie spodobała mi się.
Rozegraliśmy dwu i trzyosobowe potyczki. Gra w dwoje jest nudna i łatwo dobrać sobie karty w drafcie, takie jakie się chce. Oczywiście może się zdarzyć, że będzie jeden scenariusz do rozlosowania, ale jeśli zobaczycie, że jest to jedyny egzemplarz spośród 7 kart to od razu go zatrzymacie, aby mieć możliwość nakręcenia jakiegokolwiek filmu. Ta sama sytuacja dotyczy reżysera. Mieliśmy nadzieję, że w trójkę gra nabierze jakiegoś suspensu, ale niestety tak się nie stało. Nie rozważam w ogóle grać w Hollywood w 5-6 osób, bo rozgrywka będzie za losowa i to co praktycznie dostaniecie, to będziecie musieli użyć. Ciężko więc mi ocenić, czy ta gra w ogóle przypadnie do gustu zaawansowanym graczom.
Świetnie, że są dodatki. Miałam nadzieję, że zmienią one grę na lepsze. Niestety i one nie pomogły. Wprowadziły więcej kart, czyli większą losowość. Najlepszy z nich to moim zdaniem Łowcy Nagród. Pomoże on każdemu, kto znajdzie się w podbramkowej sytuacji i będzie potrzebował reżysera.
Kolejną kwestią są statuetki. Mają one bardzo dużą siłę przebicia na koniec gry i niejednokrotnie wywracały końcową punktację do góry nogami. Oczywiście w każdej rundzie możemy skupić się na pozostawianiu kart ze statuetkami, ale nie zawsze mamy taką możliwość, bo ryzykujemy stworzeniem jakiegokolwiek filmu. Najgorszym pomysłem jest pozostawianie z rundy na rundę wszystkich kart w Archiwum, nawet tych niewykorzystanych do filmu. Nawet, jeśli karty nie zostaną użyte do nakręcenia filmu, to i tak przyniosą nam punkty na koniec gry za statuetki.
Dla mnie ta gra jest za lekka i schematyczna. Rozgrywki w dwójkę nam dłużyły się i nie przynosiły satysfakcji, gdyż mieliśmy zbyt mało kontroli nad naszymi filmami. Gra Hollywood spodoba się osobom, które styczność z nowoczesnymi grami planszowymi mają raz, na jakiś czas. Zasady przyswoją bardzo szybko. Skupią się na zyskaniu tych podstawowych kart a reszta jakoś się potoczy. Spekulować mogę, że gra sprawdzi się na imprezach. Wtedy gracze będą opowiadać sobie, że reżyser drugiej ekipy, Martin Scorsese tworzy romans z kontrowersyjnym aktorem, pirotechnikiem i zatrudnia do tego jeszcze charakteryzatora. Może, może w niektórych sytuacjach ta gra będzie miała dużą siłę przebicia i zabawi towarzystwo. Ja póki co nie chce do nich powracać. Jednakże jestem świadoma, że Hollywood spodobałaby się mojej mamie, która do tej pory miała styczność z Gold Ahoy!, Wsiąść do Pociągu i Carcassonne. Niemniej zasiada ona do gier planszowych w zasadzie raz w roku.
Mało wyczuwalny klimat dodatkowo utwierdza mnie w przekonaniu, że to nie jest gra dla mnie. Przed zakupem spróbujcie zagrać w lokalnym sklepie w tę grę. Może jest ona właśnie dla Was, a ja czegoś w niej nie zauważam. Zaklasyfikuję ją do gier imprezowych i chyba tak powinno się do niej podchodzić.

Sylwia.
Pomocnicza ocena zbiorcza według naszej zawiłej skali:
I.
Klimat
3/6
II.
Losowość
3/6
III.
Błędy w grze
5/6
IV.
Złożoność
6/6
V.
Interakcja
5/6
VI.
Wykonanie
6/6
VII.
Cena
5/6
VIII.
Czas rozgrywki
3/6
IX.
Skalowanie na dwóch graczy
2/6
Końcowa nota:  4.22/6Grę udostępniło wydawnictwo: 
egomont.pl
Bardzo serdecznie dziękujemy!
...and something for out international readers:

Pros:
+ family friendly
+ simple rules
+ Polish edition includes 3 expansions

Cons: 
- I think that the draft mechanic just does not work well with 2 players: we can easily predict actions of our opponent
- lack of theme
- monotoneus

- randomness

2 komentarze:

  1. Każdy ma swoje gusta - to zrozumiałe. Nam bardzo przypadł Hollywood, szczególnie do grania z młodszymi graczami. Jeżeli gramy we dwójkę to na dwa sposoby. Albo gramy tak jakbyśmy grali w 4, każdy ma po dwie osobne talie, ale jest zakaz podglądania kart z drugiej talii (chodzi o to, żeby nie móc zbytnio zaplanować co wziąć teraz, a co za chwile, a uwierzcie mi, że przy krążących 28 kartach nie jest łatwo spamiętać). Drugą naszą opcją jest dołączenie trzeciego, fikcyjnego gracza, który bierze udział przy dobieraniu kart. Jak jest jego tura to losowo z jego kart odkładamy jedną i podajemy dalej. W produkcji filmów nie bierze udziału ;) To taka nasza mała przeróbka ;) Nam się gra spodobała, mam nadzieję, że kiedyś się jeszcze "zmusicie" do zagrania :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gry opisujemy pod kątem finalnego produktu - to co osoba kupująca grę dostaje w pudełku. Jeżeli są jakieś oficjalne warianty dwuosobowe, to oczywiście o nich informujemy. Może ktoś skorzysta z waszego wariantu. Dzięki za podzielenie się nim. Miejmy nadzieję, że przyda się on komuś.

      Usuń