Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 30 marca 2016

Musée. Recenzja gry od Eagle-Gryphon Games

Tytuł: Musée
Rok wydania: 2014
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 30 minut
Język: angielski – gra niezależna językowo

Dzisiaj zaprezentuję Wam kolejną grę od Eagle-Gryphon Games, która nawiązuje do sztuki. Autorem Musée jest Alf Seegert, który stworzył inne ich pozycję: Cubist i Fantastiqa. Tym razem za pomocą kart, ponumerowanych od 1 do 60, zawodnicy będą starali się stworzyć wystawę obrazów, równocześnie na trzech piętrach. W każdej galerii muszą zachować balans, starając się poukładać dzieła wedle tematyki, ale tak, aby zachęcić swoich zwierzających do oglądania dalszych etapów wystawy. Zapraszam do lektury o Musée.


Co w pudle?
W niewielkim pudełku znajduje się dobrze skonstruowana wypraska. Specjalna nakładka utrzymuje wszystkie elementy w jej wnętrzu. W grze będziemy zarządzać talią kart, która ponumerowana jest od 1 do 60. Każda z nich przedstawia inne, prawdziwe dzieło sztuki. W czasie gry będziemy mogli podziwiać obrazy takich artystów jak Sandro Botticelli, Franz Marc, Claude Monet, William Blake czy Giuseppe Arcimboldo. 

Karty pogrupowane są na pięć tematyk: krajobraz (szare), woda (niebieskie), architektura (żółte), osoby (czerwone) i zwierzęta (zielone). Dodatkowo, są one specyficznie ponumerowane. Dla przykładu zwierzęta zawsze mają co piąty numer, czyli występuje 5, 10, 15, 20 … 60. Instrukcja o tym nic nie mówi. Trzeba tą zależność zauważyć samemu, gdyż jest to kluczem do zrozumienia specyfiki tej pozycji. 
 
Wykonanie gry jest na bardzo wysokim poziomie. Karty są niezwykle twarde i duże. Możemy dzięki temu podziwiać obrazy wybitnych artystów. Dołączono też specjalne 3 płytki oraz stojaki do nich, które otrzymuje gracz, któremu jako pierwszemu uda się ukończyć odpowiednie piętro galerii. Instrukcja również napisana jest przejrzyście i zrozumiale.

Jak grać?
Zasady do Musée są bardzo proste. Swój opis zasad oprę na rozgrywce dwuosobowej. Zaznaczę tylko, że gra w czteroosobowym gronie polega na współpracy ze swoim partnerem. Gracze grają parami i każda ma do wypełnienia tylko jedną, wspólną galerię. 
 
W rozgrywce dwuosobowej używamy tylko kart od 1 do 50. Każdy z zawodników buduje swoją galerię, składającą się z trzech piętr. Pomiędzy nimi układamy sześć płytek żyrandoli. Następnie losowo (albo według wcześniej ustalonych zasad), na każdym poziomie 3 z nich odwracamy na stronę schodów. Każdy zawodnik otrzymuje na rękę 5 kart.

W swojej turze gracz zagrywa jedną kartę, dobiera następną oraz sprawdza czy nie wypełnił jednego ze swoich pięter galerii sześcioma kartami. Jeżeli mu się to udało jako pierwszemu, to bierze kartę bonusu, która na koniec gry daje mu 4 punkty zwycięstwa. Zadaniem zawodników jest układanie kart od najmniejszej do największej. Można zagrywać je na dowolne miejsca w galerii. Gra dobiega końca, gdy gracze nie będą mogli już zagrać żadnej karty do swojej galerii, bez łamania zasad. Każda z nich warta jest na koniec gry 1 punkt. W związku z tym, w rozgrywce dwuosobowej, wypełniona po brzegi dziełami galeria sztuki warta jest 18 punktów.

Na koniec gry gracze dodatkowo otrzymują punkty za:
  • 2 punkty za dwie karty, o tej samej tematyce, które są obok siebie
    oraz
  • 3 punkty za dwie karty, o tej samej tematyce, które są połączone schodami.
Wygrywa zawodnik, który zbierze najwięcej punktów.

Muzeum dla każdego

Musée to piękna gra pod względem estetycznym. Możemy w niej podziwiać ponadczasowe dzieła sztuki dzięki dość dużym kartom. Również wybrane obrazy są dość popularne, więc nie tylko stały bywalec muzeów będzie je znał.
Jednak w czasie rozgrywki będziecie musieli się trochę skupić, więc czasu na podziwianie będzie niewiele. W związku z tym, klimat zanika, i pozostaje Wam skupienie się na numerach kart, dopasowaniu ich kolorami oraz patrzenie na galerię rywali, które pomoże w zorientowaniu się, na jakie karty nie możecie już liczyć. Oczywiście dobór ich jest losowy i może się zdarzyć, że na początku gry dostaniecie na rękę 3 karty zielone, ponumerowane od 10 do 20, co będzie niezwykle pomocne. Miałam też taką rozgrywkę , w której dostałam same wysokie karty na rękę i to pod nie byłam zmuszona ułożyć sobie galerię. W związku z tym regrywalność tej pozycji jest spora.
Rozgrywka przypomina mi bardziej losowe Słońce i Księżyc. Opieramy nasze zagrania w oparciu o karty na ręce, to co mamy przed sobą i co ma rywal. Ma ona proste zasady i łatwo je wytłumaczyć nowym graczom. Warto spróbować chociaż raz zagrać w tę krótką gierkę z piękna oprawą wizualną.

Sylwia
Pomocnicza ocena zbiorcza według naszej zawiłej skali:
I.
Klimat
3/6
II.
Losowość
 4/6
III.
Błędy w grze
6/6
IV.
Złożoność
6/6
V.
Interakcja
2/6
VI.
Wykonanie
6/6
VII.
Cena
4/6
VIII.
Czas rozgrywki w dwie osoby
6/6
IX.
Skalowanie na dwóch graczy
5/6
Końcowa nota:  4.66/6
Grę udostępniło wydawnictwo: 


http://www.eaglegames.net/Bardzo serdecznie dziękujemy


and something for our international readers:

Pros:
+ simple rules
+ good artwork... because real art is used ;-)
+ good for 2 players
+ quick gameplay

Pros/Con:
+/- it's abstract game - you do not feel like a creator of gallery

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz